Chiny uderzają w firmy technologiczne. A Tesla chce być układna

Szef producenta samochodów elektrycznych oświadczył w tym tygodniu chińskim władzom, że Tesla będzie przechowywać wszelkie dane, które zbierze w Chinach, w granicach tego kraju, poinformowały chińskie media państwowe.
Uwagi Grace Tao Lin, wiceprezes ds. zewnętrznych w Tesli China, są następstwem ostatnich doniesień w kilku mediach, że armia tego kraju zakazała pojazdom Tesli dostępu do swoich kompleksów w związku z obawami, że kamery pokładowe mogą być wykorzystywane do szpiegowania. Firma spotkała się ostatnio również z krytyką za szereg problemów związanych z jej samochodami. W lutym 2021 roku Tesla została wezwana przez organy regulacyjne w Chinach, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące jakości pojazdów wyprodukowanych w Szanghaju.
Pekin chroni dane Chińczyków?
Pekin uczynił zapobieganie nadużyciom dotyczącym danych klientów kluczową częścią szerszej walki z firmami technologicznymi działającymi w Chinach. W tym tygodniu rządowa kampania rozszerzona została na Ant Group, spółkę finansową powiązaną z Alibabą (właściciel AliExpress), która obiecała „wzmocnić ochronę danych osobowych” po nakazanej przez Pekin zmianom w jej działalności.
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, próbował uspokoić Chiny, że jego firma nie robi niczego niewłaściwego. Na dorocznej konferencji w zeszłym miesiącu powiedział, że jego samochody nigdy nie będą używane do szpiegowania w Chinach.
Później Musk wychwalał ten kraj w wywiadzie dla państwowego nadawcy China Central Television. Obiecał w nim, że w dłuższej perspektywie kraj ten stanie się „największym rynkiem” dla jego firmy.
Elon Musk to chiński gwiazdor
Tesla nie odpowiedziała dotąd na prośbę CNN Business o komentarz na temat zgłoszonych uwag wobec Tao. Shanghai Securities Journal poinformował, że przemawiała we wtorek na spotkaniu przy okrągłym stole między dziesiątkami firm amerykańskich i urzędnikami z Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, potężnego chińskiego planisty gospodarczego.
Tao powiedziała, że gromadzenie danych przez Teslę w Chinach będzie ściśle zgodne z prawem i przepisami tego kraju, donosi gazeta. W ciągu ostatnich kilku lat firma cieszyła się szczególnymi stosunkami z władzami w kraju.
Mimo że nie mówi po chińsku, Musk jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich liderów biznesu w Chinach. Ma około 1,7 miliona obserwujących na Weibo, znanej chińskiej platformie mediów społecznościowych – więcej niż dyrektor generalny Apple Tim Cook. Uważa, że kraj, który jest największym rynkiem samochodowym na świecie, ma kluczowe znaczenie dla jego ambicji związanych z pojazdami elektrycznymi.
W 2020 roku przychody Tesli z Chin wzrosły o 124 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie dzięki sprzedaży wyprodukowanego w Szanghaju Modelu 3. Tesla sprzedała w zeszłym roku w Chinach ponad 137 tys. Modelu 3. To uczyniło go najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym na rynku, według China Passenger Car Association.