Ułatwienie dla sąsiadów. Ukraińskie prawo jazdy w polskiej aplikacji mObywatel
Jak czytamy w komunikacie Cyfryzacji KPRM rozwiazanie ma zostać wdrożone do końca 2022 roku. Wcześniej, tuż po rosyjskiej napaści na Ukrainę, do polskiego systemy wdrożono nadawanie numerów PESEL i cyfrowych dokumentów tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl. Dzięki temu aplikacja (wraz z dokumentem podróży), zaczęła pozwalać obywatelom Ukrainy przekraczać granice UE i ułatwiać podróżowanie w strefie Schengen.
Wspólne usługi internetowe
– Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie – powiedział minister Janusz Cieszyński cytowany w komunikacie Cyfryzacji KPRM.
Wzorowa współpraca
Z kolei ukraiński minister powiedział: – Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa, jeśli chodzi o stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie – powiedział Mychajło Fedorow, cytowany w komunikacie Cyfryzacji KPRM.