Postanowił zabawić się w policjanta drogówki. Wsadził „koguta” za szybę Audi i udawał radiowóz
Funkcjonariusze z Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym KMP w Lublinie zostali powiadomieni o kierowcy Audi, który w sierpniu tego roku, jadąc ulicami miasta, udając policyjny radiowóz. Nagranie zostało umieszczone na kanale YouTube „STOP CHAM”, który znany jest z ukazywania patologicznych sytuacji na polskich drogach.
Na filmie widzimy, że mężczyzna umieścił za szybą czołową wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich i czerwonych świateł i zmuszał kierujących do zjechania z drogi. W trakcie jazdy zajmował więcej niż jeden pas ruchu. Wyprzedzał samochody na skrzyżowaniu, na podwójnej linii oraz bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Poruszał się również odcinkiem drogi wyłączonym z ruchu.
Gdy video z kierowcą Audi udającym policjanta drogówki trafiło do policjantów, ci bez trudu do niego dotarli. Okazał się nim 20-latek, który poruszał się samochodem z wypożyczalni. Mężczyzna nie umiał wyjaśnić, dlaczego zdecydował się na tak nierozważne zachowanie.
„Za popełnione wykroczenia policjanci skierowali wniosek o ukaranie do Sądu” – informuje młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska z KMP w Lublinie.
Za używanie koguta policyjnego grozi areszt
Przypomnijmy, że do używania sygnałów błyskowych w tym m.in. niebieskiego koguta policyjnego, upoważnione są jedynie pojazdy uprzywilejowane. Osoby nieuprawnione, które wykorzystują w ruchu drogowym urządzenia wysyłające takie sygnały, dopuszczają się wykroczenia i tym samym narażają się na grzywnę.
Art. 96a. Kodeksu Wykroczeń mówi o nieuprawnionym oznakowaniu pojazdu jako uprzywilejowanego:
- § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów, podlega karze grzywny.
- § 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
- § 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.