Poczta Polska ramię w ramię z chińskimi elektrykami

Jak czytamy w komunikacie, wybór nowych samochodów jest kolejnym etapem modernizacji floty Poczty Polskiej i elementem strategii rozwoju, realizowanej w celu efektywniejszej obsługi przesyłek.
– Poczta Polska dąży do modernizacji swojej floty i stawia na elektromobilność. Spółka zdecydowała się na wynajem samochodów elektrycznych z powodu oszczędności, z troski o jakość powietrza, ograniczenie emisji CO2, zmniejszenia natężenia hałasu, ale również z chęci zapewnienia pracownikom bardziej komfortowych warunków pracy. To kolejna inicjatywa spółki pokazująca, że inwestujemy w perspektywiczne rozwiązania, które będą pozytywnie wpływały na środowisko naturalne. Te działania wpisują się w przyjęte w Poczcie Polskiej kierunki rozwoju i wpłyną na dalszą popularyzację wykorzystania pojazdów niskoemisyjnych w transporcie drogowym – powiedział Andrzej Bodziony wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.
Kontrakt na wynajem pojazdów między Pocztą Polską a firmą Arval został podpisany na podstawie przetargu rozstrzygniętego w maju 2023 roku, a obsługiwany jest przez warszawskiego dealera marki Maxus, MM Cars. Umowa zawarta została na okres 36 miesięcy i obejmuje pakiet serwisowy, ubezpieczenie pojazdów oraz sezonową wymianą opon. Kurierzy Poczty Polskiej będą korzystać z nowych samochodów w całej Polsce. Poczta Polska skorzysta także z rządowego programu „Mój elektryk”, a Arval koordynuje przygotowanie odpowiednich wniosków.
Maxusy od chińskiego giganta
Pojazdy Maxus e-Deliver 3 to pierwsze samochody dostawcze, które były od początku projektowane jako samochody elektryczne. Ładowność wynosi do 930 kg. Auta napędzane są silnikiem elektrycznym o mocy 160 KM. Czas uzupełniania energii akumulatora o pojemności 50,2 kWh od 5 do 80 procent wynosi 45 minut (DC). Do dyspozycji kierowcy są dwa tryby jazdy, normalny i ekologiczny. Pojazd wykorzystuje efektywną rekuperację funkcjonującą na poziomie lekkim, średnim lub mocnym. Zasięg pojazdu w ruchu miejskim to około 371 km.
Marka Maxus należy do chińskiego giganta SAIC Motor – czyli Shanghai Automotive Industry Corporation. Koncern jest producentem samochodów osobowych i dostawczych SAIC Maxus i jest największym notowanym na giełdzie chińskim producentem samochodów. W 2021 r. firma sprzedała w samych Chinach 5,8 mln pojazdów.