Jak wybrać fotelik samochodowy, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i wygodę?
Nowe standardy bezpieczeństwa – R44 kontra R129
Aktualnie obowiązują dwie normy bezpieczeństwa: R44/04 (wykorzystująca wyłącznie wagę dziecka) i R129 (określająca m.in., czy fotelik jest odpowiedni dla dziecka na podstawie wzrostu). Jednak od 1 września 2024 roku to się zmieni, a w sklepach na terenie UE dostępne będą jedynie foteliki z normą R129.
Dlaczego?
R129 jest to najnowsza norma, a foteliki spełniające jej wymagania przeszły bardziej rygorystyczne testy bezpieczeństwa, m.in. testy kolizji bocznych, a nie tylko zderzeń czołowych, jak w przypadku R44. Nowa norma zapewnia lepszą ochronę szyi i głowy dziecka oraz wydłuża czas przewożenia malucha tyłem do kierunku jazdy, aż do końca 15. miesiąca życia.
Mimo zakazu sprzedaży fotelików zgodnych z normą R44 od 1 września 2024, ich korzystanie pozostaje dozwolone przez co najmniej 8 lat, eliminując konieczność natychmiastowej wymiany.
Europejski Certyfikat ECE i wyniki testów zderzeniowych
Przed zakupem fotelika sprawdź, czy posiada homologację ECE (europejski certyfikat bezpieczeństwa) oznaczoną symbolem ECE R44 (do 1 września 2024) lub R129, które już niedługo będzie jedynym obowiązującym oznaczeniem.
Homologacja ta potwierdza zgodność produktu z europejskimi wymaganiami technicznymi, co stanowi gwarancję minimalnych standardów bezpieczeństwa. Dla większej pewności, że fotelik zapewni ochronę twojemu dziecku w razie niebezpiecznego incydentu na drodze, zapoznaj się z wynikami niezależnych testów zderzeniowych, prowadzonych przez renomowane organizacje takie jak ADAC czy ANWB.
Zgodność z modelem samochodu i montaż fotelika
Nie każdy fotelik jest kompatybilny ze wszystkimi modelami samochodów. Przed zakupem sprawdź, czy wybrany fotelik można stabilnie zamontować w twoim aucie. Wiele sklepów z fotelikami samochodowymi prowadzi bezpłatną pomoc w doborze fotelika do modelu samochodu. Nowoczesne foteliki mocowane są przez system Isofix, czyli system, w który powinien być wyposażony samochód. Każde auto wyprodukowane w Unii Europejskiej po 2011 r. posiada Isofix.
Co to jest system Isofix?
Isofix to system, który tworzą dwa elementy wbudowane w samochód – uchwyty i metalowe zaczepy zintegrowane z fotelikiem. Jest to system uniwersalny, który powinien pasować do każdego samochodu z funkcją Isofix. Jednak może się okazać, że fotelik nie pasuje do samochodu ze względu np. na profilowaną kanapę auta. Dlatego zawsze warto sprawdzić kompatybilność fotelika z modelem samochodu.
Jak zamontować foteli – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Zamontowanie fotelika zgodnie z zaleceniami producenta jest kluczowe dla bezpieczeństwa dziecka. Dla niemowląt i małych dzieci zaleca się montaż tyłem do kierunku jazdy, minimalizując ryzyko obrażeń w przypadku zderzenia czołowego. Środek tylnej kanapy jest uznawany za najbezpieczniejsze miejsce, zwłaszcza z mocowaniem Isofix.
Czytaj również: Na ferie samochodem? Oto kilka przydatnych rad
Kiedy zmienić fotelik na większy?
Warto pamiętać o konieczności przesiadki na większy fotelik, gdy dziecko przekroczy limit wagowy (w przypadku fotelików z normą R44) lub wzrostowy (w przypadku fotelików z normą R129).
Czy warto kupić używany fotelik?
Eksperci jednogłośnie odradzają zakup fotelików samochodowych z drugiej ręki. Używane foteliki mogą ukrywać niewidoczne uszkodzenia, a ich technologia może być przestarzała. Bezpieczeństwo dziecka warto opierać na nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązaniach.
Podsumowując, wybierając fotelik samochodowy, bierz pod uwagę najnowsze standardy bezpieczeństwa, zgodność z modelem samochodu oraz indywidualne potrzeby i parametry dziecka. Tylko starannie dobrany fotelik zapewni maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży.