Wszystko dlatego, że zainteresowany polisą klient, nie wprowadził wszystkich ważnych danych do kalkulatora lub podał fikcyjne. Wszystko z obawy przed ich nieprawnym użyciem. Czy zatem istnieje kalkulator OC, w którym tych danych nie trzeba podawać, a składka mimo wszystko zostanie wyliczona?
Podstawa wyliczenia składki ubezpieczeniowej
Na początek należałoby się zastanowić, co stanowi podstawę wyliczenia składki ubezpieczeniowej, gdy poszukiwane jest ubezpieczenie OC w ubezpieczamy-auto.pl. Jest to bowiem bardzo specyficzny rodzaj polisy, w której składka ubezpieczeniowa nie zależy od tego, jak ta polisa wygląda. Wszystko dlatego, że jest ona dla wszystkich kierowców oferowana w tym samym kształcie. Każdy jest ubezpieczony na taką samą sumę ubezpieczenia w razie szkody osobowej i taką samą sumę ubezpieczenia w razie szkody rzeczowej. Te dwie kwestie regulowane są przepisami prawa, dlatego też taka standaryzacja. Co jednak istotne i powinno się o tym wiedzieć, to fakt, że na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają zarówno pewne informacje dotyczące samego właściciela auta, jak i pewne informacje dotyczące auta.
Kalkulator OC
W związku z tym nie istnieje taki kalkulator OC, który nie wymagał by podania żadnych danych osobowych. W sieci są oczywiście dostępne różne narzędzia. Niektóre wymagają podania nazwiska i PESEL-u, inne dodają te pola jako nieobowiązkowe, a opcjonalne. To duża różnica. Można bowiem sprawdzić swoją składkę anonimowo. Dla wielu zainteresowanych klientów istotne jest również to, by ukryć pewne informacje na temat swojego pojazdu. W efekcie, niechętnie podają np. numer rejestracyjny auta. W niektórych dostępnych narzędziach numer rejestracyjny nie jest wymagany, ale jego dodanie powoduje, że składka wyliczona jest znacznie dokładniej. To skoro nazwisko, PESEL i numer rejestracyjny nie są konieczne, to bez jakich danych system nie poradzi sobie w obliczeniach?
Dane dotyczące kierowcy
Jeżeli chodzi o dane dotyczące kierowcy, czy też właściciela ubezpieczanego pojazdu, to system nie pozwoli przejść dalej dopóki nie uzyska informacji niezbędnych do przeprowadzenia wyliczeń. Chodzi tu między innymi o datę urodzenia i datę uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami.
Data urodzenia wpływa na uzyskanie zniżki lub zwyżki. Osoby bardzo młode i osoby starsze muszą się liczyć z tym, że ich składka będzie wyższa. Osoby w średnim wieku mają zniżkę. Ta zasada ma swoje źródło w danych statystycznych. Wynika z nich, że najwięcej wypadków powodują ludzie bardzo młodzi, następni są ludzie starsi, a ci w średnim wieku powodują najmniej wypadków.
Staż za kierownicą liczy się do trzech lat i powyżej trzech lat. Do trzech lat kierowca traktowany jest jako osoba niedoświadczona, a co za tym idzie niesie ze sobą większe ryzyko. Należy więc takiej osobie naliczyć wyższą składkę. Natomiast powyżej trzech lat mamy do czynienia z osobą doświadczoną, która może już gromadzić większe zniżki.
Dalej, istotne jest podanie również swojego miejsca zamieszkania. Przy czym system nie pyta tu o konkretny adres. Znaczenie ma przede wszystkim kod pocztowy, który informuje o tym, czy jest to duża czy mała miejscowość. Osoby zamieszkujące w dużych miastach płacą nieco wyższą składkę niż osoby z małych miasteczek z uwagi na wyższe ryzyko zdarzenia ubezpieczeniowego.
Wśród danych dotyczących klienta to w zasadzie najważniejsze kwestie. Niektóre kalkulatory mogą pytać również o stan cywilny i liczbę dzieci – to również wpływa na składkę, ale obecnie nie wiele narzędzi w to wnika. Znacznie więcej danych trzeba podać w części, która przeznaczona jest ubezpieczanemu pojazdowi.
Dane dotyczące pojazdu
W przypadku ubezpieczenia OC dla kierowców, bardzo duże znaczenie ma również rodzaj, marka i model ubezpieczanego pojazdu. Właśnie dlatego pytania, które dotyczą tego obszaru są nie tylko szczegółowe, ale również dość liczne.
System, który obsługuje kalkulator OC pyta zatem o:
- markę, model i typ pojazdu;
- rok produkcji;
- datę pierwszej rejestracji;
- dotychczasowy przebieg;
- planowany przebieg w najbliższym roku;
- sposób garażowania pojazdu;
- rodzaj silnika i paliwa;
- moc – liczbę koni mechanicznych;
- sposób użytkowania pojazdu.
W niektórych kalkulatorach pada również pytanie o kolor i wspomniany wcześniej numer rejestracyjny. Tam, gdzie numer rejestracyjny jest wymagany wyłącznie opcjonalnie, w sytuacji, gdy zainteresowany klient nie chce go podać, wówczas należy wprowadzić informacje dotyczącą liczby szkód w ostatnich trzech latach. Ile szkód było przed trzema laty, ile przed dwoma, a ile w ubiegłym roku.
Podanie numeru rejestracyjnego powoduje, że system automatycznie zaciąga dane z UFG i sam wprowadza wówczas liczbę szkód w kolejnych latach. Wszystkie zgłoszone zdarzenia są bowiem rejestrowane właśnie w UFG, gdzie firmy ubezpieczeniowe mają wgląd.
Kalkulator bez podawania danych
Jak widać podawanie danych jest konieczne, by możliwe było wyliczenie składki. Uwzględniając potrzeby ubezpieczonych niektóre kalkulatory nie wymagają tego, by podawać imię, nazwisko, PESEL czy numer rejestracyjny. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli te pola zostaną pominięte to:
- wyliczona składka może się nieco różnić od tej, którą zaproponuje agent;
- nie wyświetli się kompletna lista propozycji ubezpieczeniowych, ponieważ nie wszystkie firmy udostępniają oferty, jeżeli klient nie poda PESEL-u czy nazwiska;
- nie wyświetli się również lista tych ofert, które do kalkulacji wymagają numeru rejestracyjnego.
Różnice można dostrzec testując kalkulator OC online na ubezpieczamy-auto.pl.
Podsumowując, firmy ubezpieczeniowe rozumieją obawy i niepokoje swoich klientów, związane z podawaniem danych w sieci, dlatego też tych danych wrażliwych tak surowo nie wymagają. Warto jednak pamiętać, że te systemy zostały tak opracowane, by zapewniały bezpieczeństwo wszystkich wprowadzanych informacji.