W nawiązaniu do lekkich, prototypowych samochodów wyścigowych Ford GT z 1966 roku przygotowanych przez firmę Alan Mann Racing, Ford prezentuje model GT Alan Mann Heritage Edition. Samochód w limitowanej wersji nawiązuje do roli, którą prototypy odegrały w historii rozwoju Forda GT.
– Niezależnie od tego, czy na torze wyścigowym idzie kiepsko, czy wyprzedzamy konkurentów, Ford GT Alan Mann Heritage Edition upamiętnia samochody, które przyczyniły się do zwycięstwa Forda – powiedział Mike Severson, menedżer programu Ford GT. – Dzięki czerwono-złotej kolorystyce limitowana seria Forda GT odwołuje się do wkładu wyczynowych aut firmy Alan Mann Racing, które walnie przyczyniły się do sukcesów Forda w Le Mans.
W latach 1965-66 firma Alan Mann Racing użyła lżejszych materiałów do skonstruowania prototypu AM GT-1 oraz drugiego samochodu wyścigowego opartego na Fordzie GT pierwszej generacji. Chociaż żaden z nich nie wygrał wtedy wyścigu, zastosowane zmiany konstrukcyjne były podobne do tych, które w 1966 roku przyczyniły się do zwycięstwa Forda w Le Mans modelem GT drugiej generacji.
Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w tamtych autach przeniesiono do współczesnego supersamochodu – Forda GT w limitowanej wersji Heritage Edition na 2022 rok, wyposażonego w lekkie nadwozie z włókna węglowego, pomalowane w barwy inspirowane modelem AM GT-1.
Limitowana edycja nawiązuje do oryginału
Oprócz unikalnego czerwonego lakieru Alan Mann ze złotymi akcentami, limitowana edycja Forda GT ma podwójne złote pasy biegnące przez przednią pokrywę, dach oraz pokrywę silnika z tyłu, dodatkowe pasy w kolorze Frozen White na pokrywie z przodu oraz numer startowy 16 na drzwiach i przedniej pokrywie oraz na spodzie tylnego spojlera.
Widoczne są również błyszczące elementy z włókna węglowego, w tym 20-calowe obręcze kół, splitter, progi, lusterka, osłona silnika i dyfuzor. Zaciski hamulcowe, firmowane przez Brembo i lakierowane na czarno oraz ozdobione czerwonymi akcentami, a także czarne nakrętki na śruby przy kołach podkreślają nowoczesny wygląd auta i jego estetykę.
Z włókna węglowego wykonano również sporo elementów w kabinie. Widać je m.in. na progach po otwarciu drzwi, tablicy rozdzielczej i na tunelu środkowym. Fotele z włókna węglowego są pokryte czarną Alcantarą i mają szwy w kolorach złotym i czerwonym. Na zagłówkach wytłoczono logo GT. Deskę rozdzielczą wykończono czarną skórą oraz Alcantarą, zaś słupki i podsufitkę samą Alcantarą.
Złote elementy na desce rozdzielczej, drzwiach i wzmocnieniu foteli zestawiono z detalami z matowego włókna węglowego na progach, w dolnej części słupków A i na konsoli centralnej. Kierownica jest wykończona czarną Alcantarą, z czarnymi szwami. Łopatki zmiany biegów przekładni z dwoma sprzęgłami pomalowano w kolorze czerwonym Alan Mann.
W nawiązaniu do pierwszych startów Forda GT
Ford GT w ostatnim roku produkcji, w limitowanej wersji Alan Mann Heritage Edition, nawiązuje do zasług firmy Alan Mann Racing oraz do wsparcia, którego angielski zespół udzielił Fordowi w 1965 roku. Doświadczenie zebrane przez Alan Mann Racing wpłynęło na poprawę możliwości Forda GT40 oraz zaowocowało trzecim i czwartym najlepszym czasem okrążenia podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 1966 roku.
Ostatecznie, komisja techniczna 24-godzinnego wyścigu Le Mans zdecydowała się na wprowadzenie cięższych i mocniejszych samochodów wyścigowych, wyposażonych w siedmiolitrowe silniki V8, co zaowocowało sukcesem Forda w tym wyścigu w 1966 roku. Fordy GT40 zajęły całe podium. W ten sposób zakończyła się era lekkich samochodów wyścigowych, przygotowanych przez angielski zespół.
Wcześniejsze wersje Forda GT z serii Heritage Edition
Fordy GT z serii Heritage Edition upamiętniają przełomowe momenty dla tego modelu, w tym oczywiście tytuły zdobyte w Le Mans. Ford GT Alan Mann Heritage Edition z 2022 roku to siódmy model limitowanej serii, która obejmuje:
-
2022 Ford GT ’64 Prototype Heritage Edition – nawiązuje do początków modelu GT i jego pierwszych pięciu prototypów,
-
2021 Ford GT Heritage Edition – na cześć Forda GT drugiej generacji o numerze startowym 98, którego kierowcami byli Ken Miles i Lloyd Ruby oraz dominacji Forda w wyścigu Daytona 24 Hours w 1966 roku (1.-2.-3.-5. miejsce na mecie), który rozpoczął magiczny sezon w wykonaniu Forda GT40 drugiej generacji,
-
2020 Ford GT ’69 Heritage Edition – upamiętnia Forda GT40 pierwszej generacji o numerze startowym 6, który zwyciężył w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1969 roku,
-
2019 Ford GT ’68 Heritage Edition – odnosi się do Forda GT40 pierwszej generacji o numerze startowym 9, który zwyciężył w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1968 roku,
-
2018 Ford GT ’67 Heritage Edition – ma związek z Fordem GT40 czwartej generacji o numerze startowym 1, który zwyciężył w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1967 roku,
-
2017 Ford GT ’66 Heritage Edition – nawiązuje do Forda GT40 drugiej generacji o numerze startowym 2, którego kierowcami byli Bruce McLaren i Chris Amon w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1966 roku,
-
2006 Ford GT Heritage Edition – na cześć wygranych przez Forda GT40 24-godzinnych wyścigów Le Mans w 1968 i 1969 roku.
Ford GT Alan Mann Heritage Edition z 2022 roku jest dostępny wyłącznie dla posiadaczy Forda GT. Pierwsze auta trafią do klientów jeszcze w tym kwartale.
Czytaj też:
Będzie wyścigowy Ford Mustang GT3! Znamy pierwsze szczegóły na temat wyczynowego auta
Ford GT Alan Mann Heritage Edition