Oficjalny komunikat brzmi: wracamy 14 czerwca. Tyle tylko, że taki komunikat FCA wystosowuje raz w tygodniu, by przedłużyć postój o kolejny tydzień (kolejno 30 marca, 1 czerwca, 7 czerwca). 14 czerwca brzmi więc mgliście dla 2,2 tys. pracowników zatrudnionych w zakładzie w Tychach. Czy wrócą czy nie, okaże się właśnie wtedy.
Dlaczego Tychy stoją, skoro ruszyły fabryki Toyoty, Volkswagena, a w poniedziałek 8 czerwca staruje Opel w Gliwicach?
Chociaż fabryka produkuje auta popularne, to w tej chwili nie ma na nie popytu. Nie ma więc sensu zbyt wcześnie ruszać z produkcją. Volkswagensię pospieszył, a potem musiał wytwarzanie aut ograniczyć, bo nie ma ich kto kupować. To zresztą nie jest problem wyłącznie Polski, ale i innych krajów. Na pół gwizdka pracują fabryki VW nawet w Wolfsburgu.
Fabryka FCA w Tychach produkuje od 13 lat Fiata 500 i inne małe auta koncernu. W 2019 roku zakład wyprodukował łącznie 263 tys. 176 samochodów, a rok wcześniej 259 tys. 448 sztuk.
Spółka FCA Poland, do której należy fabryka w Tychach, to największa z 13 spółek Grupy Fiat Chrysler Automobiles w Polsce. Fabryka w Tychach to duma Fiata, jeden z najnowocześniejszych zakładów na świecie. Pracuje w nim ok. 2,2 tys. pracowników.
Czytaj też:
Rusza fabryka w Gliwicach. Stała przez 3 miesiąceCzytaj też:
W poznańskim Volkswagenie pracę straci 450 osób. Zwolnień będzie więcej