Piłka nożna i piłka ręczna to nie jest ten sam sport, choć w obu zawodnicy posługują się piłką. Podobnie wioślarstwo i kajakarstwo, choć uprawiający pływają łodziami.
W motorsporcie zawodnicy jeżdżą autami, ale rajdy samochodowe i wyścigi samochodowe to dwa różne sporty.
Wpadka w "Milionerach" TVN. Ktoś ma problem z dyscyplinami sportowymi
Nie wszyscy to wiedzą, a przykład mieliśmy w teleturnieju „Milionerzy” w TVN emitowanym 14 października.
Jak donosi Motoryzacja.interia.pl doszło do wpadki. Ktoś, kto ustawia pytania do tego teleturnieju, pomylił dwie różne dyscypliny sportu motorowego – właśnie rajdy z wyścigami.
Pytanie za 40 tys. zł brzmiało następująco: „Jakiej pasji oddawał się Paul Newman?” Jedna z odpowiedzi – według prowadzącego poprawna –brzmiała następująco: rajdom samochodowym.
Tymczasem niestety nie jest to prawda. Newman nigdy nie startował w rajdach. Startował w wyścigach samochodowych. Rajd to nie wyścig, a wyścig to nie rajd.
Jaka jest różnica między wyścigami i rajdami?
Wyścigi samochodowe rozgrywane są na specjalnie przygotowanym torze, pokrytym zwykle asfaltem lub masą bitumiczną i niedostępnym dla zwyczajnego ruchu drogowego. Rajdy samochodowe odbywają się tymczasem na drogach publicznych, które zostają na pewien czas zamknięte dla ruchu drogowego.
Trzeba jednak dopowiedzieć, iż na tym różnice między rajdem a wyścigiem się nie kończą. Kierowcy rajdowi prowadzą bowiem specjalnie zmodyfikowane pojazdy seryjne bazujące na modelach dopuszczonych do ruchu drogowego. Zmiany te nie są czysto kosmetyczne i nie sprowadzają się do montażu spojlera, klatki bezpieczeństwa czy bardzo charakterystycznych świateł.
Rajdy i wyścigi: dwie różne bajki
W samochodach rajdowych przebudowuje się prawie wszystkie kluczowe podzespoły i komponenty: silnik, hamulce, układ wydechowy czy zawieszenie. To jednak zaledwie kilka pozycji z bardzo długiej listy możliwych modyfikacji.
Inaczej wygląda sprawa z pojazdami startującymi w wyścigach. Są to bowiem, w znakomitej większości wypadków, konstrukcje zaprojektowane z myślą o rywalizacji na zamkniętych torach wyścigowych. Pojazdy nie są dopuszczone do jazdy po drogach publicznych. Ich znakiem rozpoznawczym pozostaje obniżone zawieszenie, aerodynamiczna sylwetka z dyfuzorami i spojlerami, a także szerokie, gładkie opony charakteryzujące się relatywnie niewielkimi oporami toczenia i zapewniające bardzo dużą powierzchnię styku koła z podłożem, co umożliwia szybkie i dynamiczne pokonywanie zakrętów.
Reasumując:
-
Rajdy to nie wyścigi
-
Wyścigi to nie rajdy
-
Paul Newman nie startował w rajdach
-
Paul Newman startował w wyścigach
-
W programie „Milionerzy” na TVN popełniono błąd.
Jest więcej różnic
Dodajmy, że różnic między obiema dyscyplinami jest znacznie więcej. W rajdach samochodowych startują ekipy dwuosobowe (składające się z kierowcy i asystującego mu pilota), a w wyścigach biorą udział wyłącznie rywalizujący między sobą kierowcy. Odmienne są też charakter i zasady obu dyscyplin: podczas gdy rajdy samochodowe organizuje się na wszystkich typach nawierzchni (na szutrze, asfalcie, kamieniach, piasku, a także w błocie i w śniegu), wyścigi odbywają się przeważnie na dobrych, utwardzonych nawierzchniach i – również przeważnie – w sprzyjających warunkach pogodowych. Zawodnicy rywalizujący w rajdach startują jeden po drugim, walcząc o jak najlepszy czas na tzw. odcinkach specjalnych. Uczestnicy wyścigów samochodowych startują zaś wspólnie, a zwycięzcą zostaje ten spośród nich, który linię mety przekroczy jako pierwszy.
Czytaj też:
Żółty Golf znów na rajdowych trasach. Ściga się, by pomagać chorym dzieciom