Przetarg na zakup i dostawę fotoradarów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle ogłosił Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Fotoradarów będzie dużo, pojawią się na 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach, trafią do 18 miast w Polsce, w tym Warszawy, Łodzi, Katowic i Szczecina.
Fotoradary na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach
Jak powiedziała Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego „to najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami skrzyżowania, które zostały wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
Gdzie staną nowe fotoradary? Rzeczniczka GITD wskazała kilka lokalizacji. To skrzyżowanie al. Mickiewicza i ul. Stefana Żeromskiego w Łodzi, al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolskiej w Warszawie, ul. Królowej Jadwigi i ul. Kilińskiego w Nowym Sączu.
Przetarg z unijnym dofinansowaniem
„Na tych i 27 kolejnych skrzyżowaniach w 18 miastach planowany jest montaż systemów rejestrujących wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej” – powiedziała Niżniak, dodając, że o fotoradary staną się bogatsze skrzyżowania w Białymstoku, Płocku, Katowicach, Kielcach i Szczecinie.
Wytypowano skrzyżowania, ale gdyby montaż urządzeń był niemożliwy, powstała lista rezerwowa skrzyżowań. W tej chwili rozpoczęta została procedura przetargowa (zakup i montaż). Urządzenia mają przede wszystkim wskazywać pojazdy, które wjeżdżają na skrzyżowania na czerwonym świetle. Jak powiedziała rzeczniczka GITD „będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia”.
GITD kupi także pojazdy mierzące wykroczenia związane z prędkością. Całość przetargu na wszystkie nowe urządzenia to 162 mln zł. Z unijnych środków pochodzi 137,7 mln zł.
Czytaj też:
Yanosik uchroni od mandatu. Nowa „covidowa” funkcja już w aplikacji