Samolot Mk3 Airspeeder miał swój dziewiczy lot nad pustynią w Australii Południowej. Seria wyścigowa obejmie trzy zdalnie sterowane Grand Prix w jeszcze nieujawnionych lokalizacjach na całym świecie. „Oktokopter” może osiągnąć prędkość do 250 km/na godzinę.
W serii wyścigów Airspeeder rywalizować będą maksymalnie cztery zespoły, których dalekosiężnym celem jest opracowanie pojazdów dla pilotów-ludzi do 2022 roku.
Vmax – 250 km/h
„Oktokopter” – czyli Mk3 Airspeeder – został zaprojektowany i zbudowany przez byłych inżynierów McLarena, Jaguara, Rolls-Royce’a, Boeinga i Brabhama – będzie latał z prędkością od 93 do 155 mil na godzinę (150 do 250 km/h) w zależności od warunków w powietrzu.
Maksymalnie cztery zespoły i 10 samolotów będzie rywalizować w serii w stylu Formuły 1, a bezzałogowe samochody będą kontrolowane z ziemi przez pilotów wywodzących się z lotnictwa, sportów motorowych i e-sportu.
Mk3 Airspeeder posiada osiem łopat wirnikowych otaczających centralny kokpit z włókna węglowego. Jego osiągi są zbliżone do bolidu F1. Statek powietrzny jest zasilany baterią litowo-polimerową, która pozwala mu latać przez około 15 minut. Każdy wyścig będzie trwał 45 minut, co oznacza, że do wymiany baterii potrzebne będą dwa pit stopy w stylu sportów motorowych.
Potrzebne będą pit stopy
Pit stopy zajmą po około 20 sekund — mniej więcej tyle samo, co przeciętne pit stopy Formuły 1 w latach 70. XX wieku, chociaż dziś najlepsze zespoły mogą to zrobić w mniej niż dwie sekundy.
Pierwszy lot Airspeedera odbył się w zeszłym miesiącu w tajnym miejscu testowym na pustyni w Australii Południowej, pod obserwacją australijskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego. Szczegóły dotyczące odległości i czasu, przez jaki statek był w powietrzu, nie zostały podane do wiadomości publicznej.
Początki były trudne
Dwa lata temu prototyp Airspeedera wymknął się spod kontroli na lotnisku w Goodwood w West Sussex. Statek – który był zdalnie sterowany – wzbił się na wysokość około 8000 stóp, pomknął w stronę lotniska Gatwick, zanim rozbił się w pobliżu domów w Chichester w czerwcu 2019 roku.
Zaprojektowany jako połączenie helikoptera, myśliwca i samochodu Formuły 1, latający samolot wyścigowy jest produkowany w Adelajdzie przez firmę Alauda Aeronautics. Informacje na temat ceny są tajne.
Galeria:Mk3 Airspeeder