W przypadku autostrady A1 decyzjami zostały objęte dwa odcinki: od granicy z woj. kujawsko-pomorskim do węzła Łódź Północ i od węzła Łódź Północ do węzła Tuszyn. W przypadku drogi ekspresowej S8 decyzja dotyczy odcinka od węzła Wieluń do węzła Łódź Południe.
Nowe ekrany konieczne
W decyzjach wskazano miejsca, które mają być zabezpieczone za pomocą nowych ekranów, a także dodatkowo punkty, w których należy przeprowadzić pomiar hałasu. Jeśli w badanych lokalizacjach normy zostaną przekroczone, GDDKiA zaprojektuje i wybuduje tam odpowiednie ekrany.
W przypadku obu odcinków autostrady A1 decyzje wskazują konieczność budowy ok. 1,75 km ekranów w czterech miejscach (po obu stronach drogi) i przeprowadzenia pomiaru hałasu w 30 miejscach. Jeśli chodzi o drogę ekspresową S8 wskazano sześć punktów, w których muszą się znaleźć nowe ekrany o łącznej długości około kilometra, a przeprowadzenie pomiaru hałasu w 19 miejscach.
Woj. łódzkie bardziej zasłonięte
Pomiary hałasu muszą być przeprowadzone dwukrotnie w ciągu roku – raz w okresie zimy, a raz w lecie – w oparciu o precyzyjne wytyczne wskazane w decyzjach marszałka. W przypadku stwierdzenia przekroczeń dopuszczalnych norm hałasu, miejsca, gdzie takie zjawisko ma miejsce, zostaną w przyszłości zabezpieczone dodatkowymi ekranami. GDDKiA przewiduje, że wszystkie nowe ekrany staną przy obu drogach w ciągu czterech lat.
Czytaj też:
Będzie dodatkowy pas autostrady A2 między Łodzią i Warszawą