Łączna długość obu odcinków to ok. 40 km. GDDKiA kończy w ten sposób prace przygotowawcze do budowy trasy S19 w woj. lubelskim.
Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że zadaniem wykonawcy będzie m.in. zaprojektowanie trasy, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wybudowanie drogi oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
W ramach zadania wybudowane zostaną dwa odcinki dwujezdniowej drogi ekspresowej, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.
Międzyrzec Podlaski – Radzyń Podlaski
Odcinek Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski liczyć będzie ok. 22 km. Na początkowym fragmencie, o długości ok. 3 km, trasa przebiegać będzie w śladzie obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie poprowadzona zostanie nowym korytarzem i od zachodniej strony ominie Kąkolewnicę. Planowane są dwa węzły drogowe (Kąkolewnica – w okolicach miejscowości Grabowiec oraz Radzyń Podlaski Północ), mosty oraz wiadukty, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz drogi dojazdowe i lokalne.
Radzyń Podlaski – Kock
Z kolei odcinek między Radzyniem Podlaskim a Kockiem liczyć będzie ok. 18 km. Trasa powstanie w istniejącym korytarzu drogi krajowej nr 19. W ramach zadania wybudowane zostanie m.in. dwujezdniowe obejście Radzynia Podlaskiego, a także dwa węzły: Radzyń Podlaski Południe, który został zaplanowany na skrzyżowaniu z DK63, oraz Borki. Planowane są też dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Sitno oraz MOP Paszki), mosty oraz wiadukty, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz drogi dojazdowe i lokalne.
S19 coraz bardziej zaawansowana
To kolejny i zarazem ostatni z zaplanowanych przetargów dla S19 od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego do Lublina. Ostatnio GDDKiA ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy ok. 14-kilometrowego odcinka między granicą woj. lubelskiego oraz mazowieckiego a Międzyrzecem Podlaskim (wraz z dobudową drugiej jezdni obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego).
Z kolei na początku sierpnia GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na zaprojektowanie i budowę drogi S19 między Kockiem a Lubartowem. To łącznie blisko 24 km drogi ekspresowej. Jej przedłużeniem będzie kolejny 23-kilometrowy odcinek Lubartów - Lublin, na realizację którego podpisano umowę 26 lutego 2021 roku.
Jak informuje GDDKiA, mocno zaawansowana jest też realizacja S19 na południe od Lublina, do granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego, i dalej do Sokołowa Małopolskiego. Kierowcy korzystają już z odcinka od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie.
Czytaj też:
Nowe przepisy opóźnią budowy nawet o kilka lat? Chodzi o ochronę środowiska