Ceny oscylujące w okolicach 6,5 zł za litr benzyny i 7,5 zł za litr oleju napędowego, to prawdziwa zmora dla wszystkich miłośników jazdy autem oraz tych, którzy do korzystania z samochodów jako jedynego środka transportu są zmuszeni. Niezależnie od tego czy jesteście właścicielami oszczędnych samochodów miejskich, czy sporo palących aut sportowych warto poszukać rozwiązań, które pomogą wam „palić” mniej.
Propozycję tego jak oszczędzać podczas podróżowania przygotowali eksperci z autoświat.pl. Lista działań, które za chwilę wam zaproponujemy mogą przyczynić się do oszczędności od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na 100 kilometrów – oczywiście będzie to zależeć od waszego dotychczasowego stylu jazdy.
Odpowiednie ciśnienie
Wszyscy eksperci od ecodrivingu zalecają by dokładnie monitorować ciśnienie powietrza w oponach. By spalanie było jak najbardziej efektywne, a auto zużywało jak najmniej paliwa ciśnienie opon powinno być jak najbliższe zaleceniom producenta (te dane często można znaleźć np. pod klapką wlewu paliwa).
Odpowiednio przyspieszaj
O ile dynamiczna jazda mocno wpływa na zużycie paliwa – raczej większe niż mniejsze, o tyle warto pamiętać by w momencie kiedy musisz zdecydować się na zwiększenie prędkości pojazdu zrobić to „zdecydowanie”. Eksperci zalecają w momencie zwiększania prędkości operowanie pedałem gazu na ok. 80 proc. jego maksymalnego wciśnięcia. Dodatkowo pamiętajmy o zdecydowanej zmianie biegów, unikajmy wysokich obrotów.
Płynna jazda
Starajmy się zachowywać płynną jazdę – nie zmieniajmy często i gwałtownie prędkości. Gdy osiągniemy odpowiednią prędkość utrzymujmy jak najwyższe przełożenie skrzyni biegów. Należy pamiętać by obroty nie były za niskie, gdyż mocno obciąża to układ napędowy.
Zwalniaj powoli
Powoli wytracajmy prędkość, niekoniecznie od razu korzystając z hamulca. Warto przewidywać to co wydarzy się na jezdni i już zawczasu zdjąć nogę z gazu dojeżdżając np. do skrzyżowania. Wytracanie prędkości powinno odbywać się na biegu. Warto skorzystać z „hamowania silnikiem” tj. zrzucać biegi wraz z wytracaniem prędkości.
Auto powinno być jak najlżejsze
By mniej palić nie powinniśmy w aucie wozić zbędnych przedmiotów. Warto opróżnić bagażnik i wozić ze sobą jedynie „powietrze”, gdy nie ma konieczności transportowania bagażu. Jeśli posiadamy bagażnik dachowy dobrym pomysłem będzie jego demontaż.
Rozmiar ma znaczenie
Mowa tu oczywiście o oponach. Założenie kół w rozmiarze zalecanym przez producenta (rozmiar felgi i opon) ma realny wpływ na odpowiednie spalanie. By palić mniej można pokusić się o „węższą” oponę, jednak taką którą dopuszcza producent.
Auto musi być sprawne
Problemy z wysokim spalaniem bardzo często wynikają ze stanu technicznego pojazdu. Tylko auta w pełni sprawne będą w stanie palić tyle paliwa ile przewidział producent dla danego modelu. Warto zatem przy zawyżonych wartościach sprawdzić stan podzespołów i silnika. Najczęstsze problemy z wysokim spalaniem mają związek z samym układem paliwowym.