Ceny polis komunikacyjnych w pierwszym półroczu tego roku porównano z cenami polis z pierwszego półrocza 2021 r. Analizie poddane zostały polisy pochodzące z kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych.
OC jeszcze tanieje
Jak informuje CUK Ubezpieczenia, w pierwszym półroczu tego roku ceny komunikacyjnego ubezpieczenia OC spadły w każdym województwie w porównaniu do podobnego okresu zeszłego roku. Najbardziej w Małopolsce (o 5,3 proc.), w zachodniopomorskim (o 4,7 proc.), a także na Śląsku i na Podlasiu (o 4 proc.). Na Mazowszu spadek wyniósł 3,9 proc. Najniższe spadki odnotowano na Opolszczyźnie – nieco ponad 1 proc., a także na Dolnym Śląsku – 1,5 proc. i na Podkarpaciu – 1,6 proc.
– Spadki cen OC odnotowaliśmy w całej Polsce. Wahają się one pomiędzy 5,3 proc. a 1,1 proc. (najniższy spadek w woj. opolskim). Rynek broni się przed podwyżkami. Jednak w dalszej perspektywie w warunkach wysokiej inflacji, która przekracza już 15 proc., dalsze obniżki cen wydają się niemożliwe. Wartości OC zaczną rosnąć. Już teraz ceny polis OC są na granicy opłacalności dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych – mówi Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.
AC będzie droższe
Inaczej niż w przypadku OC wypada porównanie cen Auto Casco w pierwszym półroczu tego i zeszłego roku. Tu obserwujemy kilkuprocentowe wzrosty cen. Tylko w jednym województwie wzrost cen przekroczył 7 proc. – w Świętokrzyskim wyniósł 15,1 proc. W większości regionów wzrosty są wyniosły 2-3 proc. Jak przekonuje CUK Ubezpieczenia, jest to jednak znacznie mniej niż średnia inflacja, więc w porównaniu z innymi produktami można powiedzieć, że AC relatywnie staniały. – Samochody drożeją z powodu niedoboru ich na rynku. Drożeją też części do ich napraw, jak i same usługi naprawcze. To powoduje, że ubezpieczyciele ponoszą wyższe koszty w związku z wypłatami odszkodowań. Pomimo tego, ceny AC w ciągu roku wzrosły w zasadzie symbolicznie. W większości województw w przedziale pomiędzy 2 proc. a 5 proc. Porównując ceny AC widzimy, że część ubezpieczycieli zaczęła je już podnosić, inni utrzymują zeszłoroczne stawki. W przypadku utrzymującego się niedoboru podzespołów i wysokich kosztów warsztatów można się spodziewać większych podwyżek cen w drugim półroczu – mówi Kamila Grandzicka.
Najczęściej ubezpieczane samochody w tym roku
Volkswageny, Ople, Fordy, Renault i Audi to marki samochodów, do których – według danych CUK Ubezpieczenia - w I połowie 2022 roku najczęściej wykupywano ubezpieczenie OC. Na kolejnych miejscach były: Toyota, Skoda, Peugeot, Citroen, Fiat i BMW. Tutaj z roku na rok nie ma różnic. Nieco inaczej wygląda lista najczęściej ubezpieczanych marek pod względem AC. To auta takie jak Opel, Toyota, Volkswagen, Ford, Skoda, Renault, Audi i Peugeot wiodą prym. Toyoty zatem są stosunkowo często zabezpieczane AC. Nieco zaskakujące jest, że na czołowych miejscach zarówno w OC jak i AC nie ma marek koreańskich – Kii i Hyundaia.
Czytaj też:
Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców. Która metropolia wygrała?