O sprawie obszernie pisze Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. Jak czytamy, post-pandemiczny kryzys i wojna w Ukrainie spowodowały, że utworzyły się kolejki klientów chętnych na kupno nowych samochodów, a czas oczekiwania wydłużył się znacząco. Paradoksalnie, dla dealerów samochodowych był to dobry czas. – Większość dealerów przekuła w sukces kryzys związany z dostępnością aut. Zwiększony popyt na samochody, niezaspokojony podażą, umożliwił znaczącą redukcję rabatów na samochody. To z kolei podniosło marże dealerów i poprawiło przychody większości podmiotów na rynku – mówi Michał Lesiuk, partner EY, lider działu doradztwa dla sektora produkcja przemysłowa i mobilność.
Koniec eldorado dla dealerów
Samochodowe eldorado powoli się jednak kończy, ponieważ inflacja, wysokie stopy procentowe i spadek wartości złotego powoli obniżają zainteresowanie klientów nowymi samochodami. Z XV Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych przeprowadzonego przez EY i DCG wynika, że jesteśmy już „za górką” – 48 proc. ankietowanych uważa, że spadek popytu na nowe samochody jest obecnie większym problemem niż ich ograniczona dostępność. W ślad za tym, prawie połowa (49 proc.) dealerów uważa, że ceny transakcyjne kupna nowych samochodów pójdą w dół w kolejnych miesiącach, ponieważ sprzedawcy będą musieli grać ceną, by stymulować spadającą sprzedaż. Jedynie 27 proc. dealerów jest przeciwnego zdania. – Coraz wyraźniej na rynku widać efekt „przegrzania”. Ceny samochodów doszły do granicy, finansowanie staje się rekordowo drogie, a konsumenci, niepewni jutra, często z zakupu samochodu rezygnują. Stopniowe, ale zauważalne zmniejszenie popytu staje się coraz większym problemem. W tej sytuacji dealerzy coraz częściej są skłonni obniżać ceny i ta tendencja powinna się nasilić w kolejnych miesiącach – mówi Michał Lesiuk.
Wzrośnie popyta na używane
Czy klienci, wobec pogarszającej się sytuacji finansowej, zwrócą się w kierunku samochodów używanych? 43 proc. ankietowanych dealerów spodziewa się, że tak właśnie będzie. – Klienci nie chcą odkładać zakupu pojazdu na później i wobec braków w ofercie samochodów nowych coraz częściej decydują się na zakup samochodów używanych. Ten trend jest już widoczny od miesięcy i przekłada się na rosnące ceny samochodów z drugiej ręki. Spodziewam się, że coraz więcej osób będzie chciało kupować samochody używane, jednak ceny transakcyjne – w ślad za cenami samochodów nowych – powinny zacząć spadać – mówi Krzysztof Romański, partner DCG Dealer Consulting.
Czytaj też:
Elektromobilność radykalnie zmieni jedną część motoryzacyjnego biznesu