39-letni mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego nie uczy się na własnych błędach. Po dwóch dniach został ponownie zatrzymany za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Teraz mężczyzna ma do zapłaty 5 tys. zł.
Ostrowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego działając w ramach Mazowieckiej Grupy Speed patrolowali trasę W 694. W Ołtarzach Gołaczach policjanci zauważyli Alfę Romeo jadącą z nadmierną prędkością. Wideorejestrator wskazał 196 km/h na odcinku gdzie dopuszczalna była prędkość 90 km/h.
Siemiatycze, a potem Ostrów Mazowiecka
W trakcie kontroli drogowej policjanci otrzymali informację z bazy danych, że mężczyzna dwa dni wcześniej również został zatrzymany i ukarany mandatem za przekroczenie prędkości, tym razem w Siemiatyczach. Wówczas kierowca przekroczył prędkość o ponad 31 km/h. Za drugim razem 39-latek zapłacił za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 5 tys. zł, czyli dwukrotność pierwotnej kary. Zastosowano przepis o recydywie, który wszedł w życie 17 września 2022 roku.
Recydywa. Za co podwójny mandat?
Korzystając z okazji, policjanci przypominają, że zgodnie z art. 38 § 2. kodeksu wykroczeń - kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w:
-
art. 86 spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym § 1a i 2,
-
art. 86b naruszenie przepisów ruchu drogowego przez prowadzącego pojazd mechaniczny § 1,
-
art. 87 prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka § 1,
-
art. 92 niestosowanie się do znaków drogowych, sygnałów drogowych lub poleceń kierującego ruchem § 2,
-
art. 92a niestosowanie się przez prowadzącego pojazd do ograniczenia prędkości § 2,
-
art. 92b naruszenie zakazu wyprzedzania,
-
art. 94 prowadzenie pojazdu bez uprawnień lub prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu § 1
-
art. 97a naruszanie zakazów w zakresie przejazdu przez tory kolejowe,
który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.
Czytaj też:
Co to jest drogowa recydywa? Teraz sankcjonuje ją prawo