Zima za pasem, a temperatury coraz mocniej zbliżają się do zera stopni Celsjusza. To oznacza, że kierowców czekają wyzwania. Jazda samochodem po śliskiej i/lub zaśnieżonej nawierzchni jest trudniejsza i wymaga więcej uwagi. Również eksploatacja samochodu może przysporzyć kłopotów. Na posiadaczy aut czyhają pułapki. Kto zapomni o kilku zasadach, może wpędzić się w wydatki. Wspomniało o nich Moto.pl.
Po pierwsze – dbaj o rozgrzanie silnika
Niektórzy spieszą się rano na tyle, że wciskają gaz do podłogi szybko po ruszeniu z parkingu. To bardzo poważny i potencjalnie niezwykle drogi błąd. Dlaczego? Silnik zawsze – nawet w ciepłą pogodę – potrzebuje czasu, by osiągnąć temperaturę roboczą i po to, by olej się nagrzał i dotarł do wszystkich zakamarków jednostki napędowej. Gdy jest zimno, cały proces naturalnie się wydłuża. Ostra jazda i osiąganie wysokich obrotów „na zimnym” jest niekorzystna właściwie dla każdego podzespołu auta. Tłoki, zawory, pierścienie, głowica, turbosprężarka – to tylko niektóre elementy, które mogą ulec awarii lub szybciej się zużyć. Mocne wciskanie gazu – dopiero po jakimś czasie!
Po drugie – staraj się nie jeździć na krótkich odcinkach
Wiadomo, że czasami jest to nieuniknione i trzeba podjechać autem np. tylko do sklepu, ale staraj się tak planować jazdę autem, by samochód miał okazję nieco pojeździć. Jazda na krótkich odcinkach skutkuje nie tylko dużym zużyciem paliwa, ale i wpływa na żywotność akumulatora. Po jeździe tylko „po kawałku” i dłuższym postoju, można potem nie odpalić rano auta, bo energii w baterii może być zbyt mało. Nie zdąży się ona naprodukować. Problem jest szczególnie istotny w autach z silnikami Diesla, bo potrzebują one więcej energii na rozruch. Co można z tym zrobić? Oprócz planowania dalszych podróży, warto porządnie naładować akumulator przed zimą. Jeśli jest stary, należy pomyśleć o nowym.
Poza tym, zimą warto pamiętać o unikaniu myjni. Gdy jest mróz, woda szybko zamarznie. Próba dostania się do auta może skutkować rozerwaniem uszczelek. Na mycie poczekajmy do cieplejszej pory. Zima minie szybciej niż nam się wydaje!
Czytaj też:
Pierwsze przymrozki, czyli jak jeździć, żeby nie wylecieć z drogiCzytaj też:
Jesienią kierowcy są narażeni na dwie pułapki. Jak dać sobie z nimi radę?