Pokazując pierwsze wizualizacje bliźniaczych modeli (EV4 będzie wersją coupé modelu EV3) Kia mówi głównie o ekologii. Oba modele mają wykorzystywać, już w wersji produkcyjnej, a nie koncepcyjnej zrównoważone materiały. To one umożliwiły radykalną zmianę w projektowaniu wnętrz.
Dla przykładu Kia Concept EV3 wykorzystuje struktury wykonane z naturalnych włókien, które umożliwiają lekką konstrukcję siedzeń o bardziej eleganckiej estetyce i kolorach inspirowanych barwami natury. Przy okazji przygotowywania się do wprowadzenia na rynek modeli Kia zainwestowała w biofabrykę i w przyszłości ma ambicję uprawiania roślin, z których będą powstawać materiały używane do wykańczania wnętrz. Np. grzybnia z korzeni grzybów ma potencjał do zastąpienia skóry i innych materiałów.
Z kolei Kia Concept EV4 wykorzystuje naturalne barwienie lakieru korzeniem marzanny i łupinami orzecha włoskiego, które zapewniają wyjątkową tonację barw.
Barwniki, siedzenia i szwy: wszystko ma znaczenie
W Kii Concept EV3 zespół stylistów zastosował struktury wykonane z naturalnych włókien, w przeciwieństwie do włókien węglowych. Chodziło o opracowanie lekkiej konstrukcji siedzeń, które są węższe. W przypadku tapicerki siedzeń zespół projektantów zastosował technologię 3D Knit. Proces ten nie tylko zapewnia wizualny efekt 3D z miękką powierzchnią, ale daje wydajność przy ograniczonej liczbie szwów i połączeń oraz zerową ilość odpadów.
Projektując kabinę Kii Concept EV4, zespół stylistów zastosował naturalne barwniki do bawełny pochodzące w 100 proc. z recyklingu. Projektanci ręcznie tkali paski tkaniny, a następnie umieścili je na pokrywie schowka i na desce rozdzielczej. Ręczne wykonanie zapewnia efekt 3D, podobnie, jak wykończenie 3D Knit, które jest zastosowane w tapicerce siedzeń modelu Concept EV3.
10 zrównoważonych materiałów
Wiele materiałów i metod produkcji, które zastosowano w modelach koncepcyjnych EV3 i EV4 stanowi rozwiązania, które na dużą skalę Kia planuje wdrożyć w przyszłości. Część już wykorzystała, by wymienić bioplastik i biowłókno z trzciny cukrowej (np. w modelu Soul EV z 2014 roku).
Do produkcji Kii EV6 i EV9 wykorzystano już wiele zrównoważonych materiałów. Jeden z nich to bioplastik wytwarza z biomasy (oleje roślinne, ekstrakt kukurydziany, trociny i trzcina cukrowa). Bioplastik jest wykorzystywany do produkcji takich elementów, jak deski rozdzielcze, konsole środkowe, poszycia słupków oraz do innego wykończenia. Kia uznała biopoliuretan (PU) za optymalny zamiennik skóry, ponieważ materiał ten zawiera składniki pochodzenia roślinnego i jest trwały. Dywaniki samochodowe mogą być wykonane w 100 proc. z PET, który pochodzi z recyklingu. Do wykonania niektórych elementów marka wykorzystuje również materiał, który pochodzi z przetworzonych sieci rybackich.
Czytaj też:
Kia zszokowała rynek. Największy i flagowy SUV marki EV9 jest po prostu taniCzytaj też:
Kia Picanto 2024. Lifting czy nowa generacja?Czytaj też:
Nowy kolos Kii. Znamy już wszystkie szczegóły modelu EV9