Niepokojące objawy takie jak pieczenie czy szczypanie oczu, wrażenie piasku pod powiekami i nadwrażliwość na światło powinny zaalarmować kierowcę, że ma obniżoną jakość widzenia i może nie zauważyć przeszkody na drodze. Jakie czynniki pogłębiają zmęczenie oczu i w jaki sposób kierowca może w trasie szybko poprawić stan swojego wzroku – tłumaczą eksperci.
Obniżona ostrość widzenia
Jeśli weźmiemy pod uwagę czas spędzony przed monitorem w pracy, a w czasie wolnym – w serwisach społecznościowych czy streamingowych, nie dziwmy się, że dochodzi do tzw. cyfrowego zmęczenia wzroku. Objawia się ono poprzez pieczenie, swędzenie, łzawienie i suchość oczu, wrażenie piasku pod powiekami czy nadwrażliwość na światło, a w efekcie obniżona ostrość widzenia. Podobne skutki dla naszego wzroku ma również obserwowanie drogi podczas prowadzenia samochodu przez długi czas bez przerwy.
Nadmierne obciążenie wzroku kierowcy może prowadzić do pogorszenia jakości widzenia i w konsekwencji do popełniania błędów za kierownicą, a to już stanowi poważne niebezpieczeństwo dla nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy źle widzimy, możemy zbyt późno zareagować na znak drogowy czy przeszkodę pojawiającą się na drodze, co grozi wypadkiem – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Jak radzić sobie z oznakami zmęczenia wzroku?
Aby zapobiegać zmęczeniu wzroku, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o robieniu regularnych przerw podczas pokonywania dłuższej trasy.
Po zatrzymaniu się wykonajmy kilka prostych, lecz skutecznych ćwiczeń, tak aby nasze oczy mogły trochę odpocząć. Ćwiczeniem zmniejszającym napięcie gałek ocznych jest na przykład kreślenie wzrokiem ósemek w powietrzu. Możemy również wykonywać kilkukrotne skupienie wzroku najpierw na przedmiotach znajdujących się w odległości kilkudziesięciu centymetrów, a następnie będących w oddali. Po tych ćwiczeniach powinniśmy poczuć poprawę.
Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem
Przed zmęczeniem wzroku chroni także noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych i wbrew pozorom powinniśmy je mieć pod ręką w samochodzie nie tylko latem. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją eliminującą odblaski nie tylko przyniosą ulgę oczom oraz ochronią je przed szkodliwością słońca, lecz także, co ważne, mogą ustrzec kierowcę przed nieuwagą spowodowaną chwilowym oślepieniem i niebezpieczną utratą widoczności.
Czytaj też:
Tajniki bezpiecznego hamowania zimą. Lista manewrów, których lepiej unikaćCzytaj też:
Czy agresja na drodze może być „zaraźliwa”?