Polacy już dawno nie kupowali tak mało samochodów. Wiadomo już dlaczego

Jak informuje portal Auto-Swiat.pl, początek tego roku był dla producentów samochodów niezbyt owocny, szczególnie w naszym kraju. Według danych pochodzących z raportu firmy KPMG, w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano w naszym kraju 102 tys. nowych samochodów osobowych, co w porównaniu z wynikiem uzyskanym w tym samym okresie 2021 r. oznacza spadek o 13,4 proc. Trend ten dotknął również sektora aut dostawczych (-12,3 proc.), ciężarowych (-3,4 proc.), a także przyczep i naczep (-2,8 proc.).
Największy spadek od lat
Ostatnio tak gwałtowne spadki odnotowano siedem lat temu. Według raportu, spadki liczby zarejestrowanych pojazdów zanotowano zarówno w sektorze firm i klientów instytucjonalnych, tu liczba rejestracji w 2022 roku wyniosła 71 tys. (spadek o 15,9 proc. rok do roku), ale również klientów prywatnych - liczba rejestracji to 31,2 tys. nowych aut osobowych, o 7,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r.
Jakie są tego powody?
Pierwszym i zapewne największym powodem takiego stanu rzeczy, jest konieczność długiego oczekiwania na pojazdy i zmniejszona liczba produkowanych aut nowych. Tu stałym „winowajcą” jest problem z dostępnością półprzewodników. Kolejnym z powodów jest trwający za naszą wschodnia granicą konflikt zbrojny, który w pewien sposób „zamroził” branże oraz decyzje finansowe wielu firm i osób prywatnych.
Rośnie liczba samochodów z napędem alternatywnym
Jak zauważają redaktorzy Auto-Świata, rośnie natomiast liczba samochodów z alternatywnymi źródłami napędu. Według przedstawionych danych, w pierwszym kwartale tego roku, w naszym kraju zarejestrowano 42 tys. tego typu aut. Oznacza to wzrost sprzedaży o 13,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Więcej motocykli na drogach
Prawdziwe żniwo zbierają jednak producenci jednośladów. W 2022 roku zarejestrowano w naszym kraju 5 tys. nowych motocykli. Oznacza to wzrost o ponad 40 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W przypadku motorowerów odnotowano 18 procentowy wzrost do 1,9 tys. nowych rejestracji. W tym wypadku kluczowe dla decyzji o zakupie są względy związane z wysokimi cenami paliw.