Kiedy wymienić prawo jazdy? Kara za brak wymiany to 1500 zł
Jak pisze Moto.pl data ważności uprawnień, wpisana w rubryce 11, jest automatycznie datą ważności prawa jazdy. Niewielu kierowców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ważność dokumentu może wygasnąć również w innym przypadku. A jest nim zmiana ważnych danych – zawartych na pierwszej stronie prawa jazdy.
Załóżmy prosty scenariusz. Kobieta wychodzi za mąż i przyjmuje inne nazwisko. Jest wówczas zobowiązana do zaktualizowania – wymiany dokumentu. Jazda i legitymowanie się „starym” prawem jazdy może spowodować przykre konsekwencje – głównie finansowe. Po wystąpieniu zmiany nazwiska lub imienia, kierujący ma dokładnie 30 dni na wymianę dokumentu.
Brak wymiany prawa jazdy – konsekwencje
Upłyniecie daty ważności dokumentu lub niezłożenie wniosku o wyrobieniu nowego – na nowe dane – automatycznie może wiązać się z koniecznością zapłacenia mandatu. Tym bardziej, że w momencie, kiedy wygasa ważność prawa jazdy, wygasa również ważność uprawnień do prowadzenia pojazdu. Oznacza to także, że w uproszczonym modelu, za nazwisko można stracić uprawnienia. I to w zasadzie od razu po 30 dniach od momentu jego zmiany.
Kierowcy, który nie zadba o dokument grozi:
-
grzywna, nie niższa niż 1500 zł – art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń,
-
zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, czyli de facto odebranie prawa jazdy – art. 94 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń.
Brak konieczności posiadania prawa jazdy = brak problemu?
Nowe przepisy nie obligują już kierowców do posiadania przy sobie prawa jazdy. Czy oznacza to, że kiedy prawo jazdy nie jest ważne kierowca będzie mógł wymigać się od konsekwencji. Otóż informacje o utracie uprawnień – tj. gdy prawo jazdy straciło ważność – zostaną odnotowane w systemie CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów). Policjant, który będzie sprawdzał kierowcę podczas kontroli od razu uzyska informacje o tym, że jego prawo jazdy jest „przeterminowane” lub zmieniły się dane, które powinny zostać uwzględnione w nowym dokumencie.
Nowa kategoria na prawie jazdy – nowy dokument
Kolejną sytuacją, w której wymiana dokumentu jest konieczna, jest zyskanie kolejnej kategorii prawa jazdy. W przypadku zdania egzaminu na dodatkowe uprawnienia, problem z koniecznością wymiany dokumentu de facto nie istnieje. Nowe prawo jazdy jest wydawane niejako z automatu po uzyskaniu kolejnej kategorii w dokumencie.
Wniosek o nowe prawo jazdy
By zaktualizować/wymienić dokument należy złożyć odpowiedni wniosek w lokalnym wydziale komunikacji. Możliwość dokonania takiej wymiany istnieje w każdym możliwym urzędzie w kraju – nie musi to być urząd miejscowy. Do wniosku należy dołączyć kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm. Opłata za nowy dokument wynosi 100,50 zł. Na „prawko” należy poczekać zazwyczaj około dwa tygodnie.