Jaki mandat grozi za brak opon zimowych? Kiedy je zmienić?
Jeśli chodzi o kary płynące z tytułu braku zmienionych na zimę opon, nie musicie się martwić. W naszym kraju nie istnieją przepisy, które miałyby nakazywać wymianę ogumienia. Nie zmienia to jednak faktu, ze zaleca się dobieranie odpowiednich opon w zależności od pory roku.
Różnice między oponami
Oba rodzaje opon – zimowe oraz letnie, są dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Nie chodzi tu tylko o kształt i głębokość bieżnika – by opony lepiej radziły sobie na śniegu. Jak informuje serwis Moto.pl, zimowki produkowane są ze stosunkowo miękkiej mieszanki. Pozwala to na zachowanie ich plastyczności w niskich temperaturach. Czynnik ten ma wpływ m.in. na lepszą przyczepność i zwiększenie bezpieczeństwa.
Z kolei, letnie ogumienie jest wyrabiane z mieszanki twardej. W wysokich temperaturach zapewnia to zdecydowanie mniejsze opory toczenia, co przekłada się na niższe spalanie, zmniejsza drogę hamowania, a także poprawia komfort akustyczny – opona jest po prostu odrobinę mniej hałaśliwa.
Kompromisem dla kierowców, którzy zazwyczaj podróżują mniej, lub w większości po odśnieżonym mieście, są opony całoroczne. W polskich warunkach pogodowych są dobrą alternatywą dla opon sezonowych. Oczywiście w przypadku skrajnej niepogody mogą nieco niedomagać.
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kierowcy najczęściej podejmują tę decyzję, gdy na horyzoncie zamajaczą pierwsze śniegi. Jednak eksperci doradzają zmianę opon, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Jak podsumowuje serwis Moto.pl, chodzi tutaj o właściwości techniczne mieszanki, z której zrobione są opony. Poniżej tej temperatury większość opon letnich traci swoje właściwości, stając się zbyt twarda, co przekłada się na niedostateczną przyczepność i pogorszenie właściwości jezdnych.