Wielu z nas miało jego plakat nad łóżkiem. Teraz obchodzi 20-ste urodziny
Ferruccio Lamborghini w 1987 roku rozpoczął prace nad projektem L140, którego celem było stworzenie bardziej kompaktowego modelu. Na przestrzeni lat powstało kilka prototypów wyposażonych najpierw w silnik V8, a następnie jednostkę V10. W 1998 roku podjęto jednak decyzję o rozpoczęciu prac od nowa, korzystając jedynie z powstałej koncepcji, ogólnych wymiarów i pomysłu na 10-cylindrowy silnik – czyli jednostkę, która nigdy wcześniej nie była montowana w samochodach drogowych Lamborghini.
Pierwsze V10 włoskiego producenta
5-litrowy, 10-cylindrowy V90 DOHC z 4 zaworami, dostarczający moc 500 KM – taki był silnik, który został zainstalowany w pierwszym Lamborghini Gallardo. Aby ograniczyć wysokość jednostki i zyskując w ten sposób korzyści w układzie pojazdu (tj. niższą maskę silnika i lepszą widoczność z tyłu) oraz obniżyć środek ciężkości, a tym samym poprawić dynamikę, wybrano kąt 90°, zamiast klasycznego kąta V 72.
6-biegowa skrzynia biegów została wyposażona w najnowszej generacji synchronizatory o podwójnym i potrójnym stożku oraz umieszczona za silnikiem, podczas gdy napęd na wszystkie koła wykorzystywał wypróbowany i przetestowany system VT.
Unikalny design
Projektowanie samochodu rozpoczęło się w 2000 roku na podstawie początkowej propozycji pracowni „Italdesign-Giugiaro”, a następnie zostało zoptymalizowane i zakończone przez nowo utworzoną jednostkę Lamborghini Centro Stile, na której czele stanął Luc Donckerwolke. Zadaniem projektantów było zidentyfikowanie charakterystycznych cech marki Lamborghini i stworzenie z nich unikalnego modelu. Kompaktowego charakteru miał nadać mu określony wymiar, a rozstaw osi i zmniejszone zwisy nadwozia przyczynić się do jeszcze bardziej dynamicznego designu.
Gallardo nie tylko na tor
To, co finalnie wyróżniało model na rynku, to połączenie wydajności z pewnością prowadzenia, niezawodnością i codzienną praktycznością, dzięki czemu Gallardo mógł być komfortowo używany na co dzień. M.in. dlatego, w maju 2004 roku producent rozpoczął tradycję „podarowywania" samochodów włoskiej policji: auta były używane do specjalnych celów, takich jak transport organów lub leków ratujących życie.
Spyder z otwieranym dachem i mocniejszym silnikiem
Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2005 roku, Lamborghini zaprezentowało Gallardo Spyder – zupełnie nowy model z nowoczesnym, elektryczno-hydraulicznym układem otwierania i zamykania dachu. W wersji tej wprowadzono również nowości pod względem silnika, skrzyni biegów i osiągów – 10-cylindrowa jednostka o pojemności 4961 cm³ od teraz dostarczała moc 520 KM (382 kW) przy 8000 obr/min. Napęd przekazywany był za pośrednictwem sześciobiegowej skrzyni manualnej na wszystkie koła. Wspominane nowości zostały również wprowadzone w wersji coupé, rozpoczynając od roku modelowego 2006.
Gallardo Superleggera z seryjnym "automatem"
W 2007 roku, kiedy produkcja modelu przekroczyła 5000 egzemplarzy, w Genewie zaprezentowano model Gallardo Superleggera. Samochód, dzięki zwiększeniu mocy o 10 KM i redukcji wagi o 100 kg, był jeszcze bardziej dynamiczny, osiągając stosunek wagi do mocy wynoszący zaledwie 2,5 kg/KM. Superleggera w standardzie została wyposażona w automatyczną skrzynię biegów i była dostępna w czterech kolorach: Midas Yellow, Borealis Orange, Telesto Gray i Noctis Black. Model zyskał również wiele elementów wykonanych z włókna węglowego.
Do 2008 roku sprzedano 7100 egzemplarzy
Podczas salonu genewskiego w marcu 2008 roku zaprezentowano kolejną, odnowioną wersję Gallardo – model LP 560-4. Samochód był lżejszy o 20 kg od swojego poprzednika, wyposażony w 5,2-litrowy silnik V10 o maksymalnej mocy 560 KM. Dokładnie w tym samym roku produkcja Gallardo osiągnęła 7100 egzemplarzy, a na targach motoryzacyjnych w Los Angeles zaprezentowano wersję LP 560-4 Spyder, z nowym silnikiem, który został poddany kilku znaczącym i nieoczekiwanym modyfikacjom technicznym.
LP 550-2 Valentino Balboni i powrót Superleggera
Dwa lata później, po wyprodukowaniu 9000 egzemplarzy kultowego modelu, Automobili Lamborghini zaprezentowało model Gallardo LP 550-2 Valentino Balboni. Powstało tylko 250 sztuk tej wersji, która charakteryzowała się rozwiązaniem technicznym niespotykanym wcześniej w tym modelu: moc 550 KM i napęd na tylną oś. Ze względu na liczne prośby klientów, samochód został wprowadzony w 2010 roku jako wersja seryjna, a w 2011 także w wersji cabrio.
Walka o każdy zbędny kilogram masy
W marcu 2010 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowano model Gallardo LP 570-4 Superleggera – jeszcze bardziej dynamiczny, lżejszy i mocniejszy. Masa samochodu została zmniejszona o 70 kg w porównaniu do swojego poprzednika, a dzięki silnikowi o mocy 570 KM (419 kW) osiągnięto redukcję stosunku masy do mocy do 2,35 kg/KM. W 2010 roku zaprezentowano dwa inne samochody z tym samym silnikiem: jeszcze lżejszy model LP 570-4 Spyder Performante (z redukcją masy o 65 kg w porównaniu z LP 560-4 Spyder) oraz model Gallardo LP 570-4 Blancpain Edition, który połączył ducha rywalizacji Super Trofeo z doskonałymi możliwościami prowadzenia na drodze.
Najbardziej ekstremalny LP 570-4 Squadra Corse
W 2012 roku Automobili Lamborghini zaprezentowało dwie kolejne wersje modelu podczas Paris Motor Show: Gallardo LP 560-4 i Gallardo LP 570-4 Edizione Tecnica. Te warianty były jeszcze bardziej odważne i stanowiły dalszą ewolucję pierwszego modelu Lamborghini z silnikiem V10. W styczniu 2013 roku ogłoszono rozwinięcie nowego programu GT3, opartego na modelu Gallardo z roku modelowego 2013, a w tym samym roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie zaprezentowano model Gallardo LP 570-4 Squadra Corse. Ten nowy model z limitowanej serii, najbardziej ekstremalny spośród linii Gallardo, był inspirowany modelem Gallardo Super Trofeo, który rywalizował w zawodach Lamborghini Super Trofeo.
W 10 lat sprzedano ponad 14 tys. sztuk
Ostatni Lamborghini Gallardo opuścił taśmę produkcyjną w historycznej fabryce Sant'Agata Bolognese 25 listopada 2013 roku – był to Gallardo LP 570-4 Spyder Performante w kolorze Rosso Mars. Przez ponad 10 lat produkcji, powstało wiele edycji specjalnych tego kultowego modelu, który został sprzedany w 45 krajach i osiągnął łącznie 14 022 wyprodukowanych egzemplarzy. Są to liczby, które same w sobie czynią Gallardo jednym z najbardziej cenionych super samochodów sportowych wszech czasów, z gwarantowanym miejscem wśród ikon włoskiego designu i inżynierii motoryzacyjnej.