Tysiąc szybkich ładowarek w Polsce. Infrastruktura goni rosnącą liczbę elektryków
Jak wynika z wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PSPA i PZPM, na koniec września 2023 roku w Polsce działało 3068 ogólnodostępnych stacji ładowania. 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym.
Jak czytamy w raporcie, równolegle do rosnącej floty pojazdów z napędem elektrycznym w naszym kraju rozwija się również infrastruktura ich ładowania. Pod koniec września 2023 r. w Polsce funkcjonowało 3 068 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (6 159 punktów). 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. We wrześniu uruchomiono 65 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (153 punkty).
Teraz budowane są szybkie stacje
Jak zauważa Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), od początku roku w Polsce przybyło ponad 250 ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania DC, a ich udział w sieci infrastruktury ładowania wzrósł z 29 do 33 proc. – To jeden z wyższych udziałów szybkich stacji ładowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej – podkreśla szef PSPA.