Przez pierwsze dwa miesiące roku branża leasingowa wrosła wzrost o 0,4 proc. W marcu firmy zaczęły już odczuwać wpływ pandemii koronawirusa, podobnie jak przedsiębiorstwa, które korzystały z ich usług. Dlatego wprowadzono m.in. możliwość odroczenia spłaty zobowiązań leasingowych. Jednocześnie firmy oferują możliwość zdalnego zawierania i aneksowania umów leasingowych.
Branża leasingowa dostarcza instrumenty finansowe (leasing, pożyczki inwestycyjne, krótko- i długoterminowe finansowanie wynajmu pojazdów i innych sprzętów) dla ponad 800 tys. przedsiębiorstw, z których ponad 50 proc. to mikrofirmy o obrotach do 5 mln zł rocznie.
Wśród rozwiązań, które mają wesprzeć klientów firm leasingowych w trudnej sytuacji, jest m.in. umożliwienie restrukturyzacji bieżących zobowiązań na okres do sześciu miesięcy. Ponadto część podmiotów w sektorze stosuje już narzędzia, które mają uprościć kontakt z nowymi i dotychczasowymi klientami. Możliwość zdalnego podpisywania umów wprowadziła Idea Getin Leasing. – W ten sposób dostosowujemy się do aktualnych ograniczeń oraz wychodzimy naprzeciw technologicznym oczekiwaniom naszych klientów i partnerów. Wśród nich w szybkim tempie przybywa ludzi nastawionych na dokonywanie transakcji w kanałach cyfrowych za pomocą przenośnego komputera czy smartfona, oczekujących spersonalizowanych ofert i decyzji kredytowych w czasie rzeczywistym – mówi Lech Stabiszewski, członek zarządu Idea Getin Leasing.
Nowy proces podpisywania umów odbywa się za pośrednictwem wideoweryfikacji, czyli bez bezpośredniego kontaktu klienta z handlowcem. Do zawarcia umowy niezbędne są jedynie np. laptop z kamerą, dostęp do internetu i telefon komórkowy. Dzięki wykorzystaniu jednej z popularnych aplikacji do komunikacji online klient może zawrzeć umowę leasingu, pożyczki, najmu lub kredytu na wybrany sprzęt z dowolnego miejsca w całej Polsce i bez konieczności wychodzenia z domu.
Z pomocą leasingu firmy najchętniej finansują zakup nowych aut – ten segment ma blisko 50-proc. udział w całym rynku. W Auto Katalogu Samaru (autokatalog.pl) w I połowie maja pojawią się auta dostępne od ręki w specjalnych ofertach kilkudziesięciu dealerów z całej Polski. – Również w tym przypadku klienci będą mogli zakupić auto i podpisać nową umowę, np. leasingową czy najmu, w kanale zdalnym przy wykorzystaniu wideoweryfikacji, a następnie auta będą bezpiecznie dostarczane pod domy w całej Polsce, pod wskazany przez klienta adres – mówi Robert Bendlewski, dyrektor departamentu pojazdów Idea Getin Leasing.
Auto Katalog to wirtualny salon samochodowy, w którym użytkownik może przeglądać ponad 250 tys. zdjęć aut i 300 galerii wnętrz 360 stopni albo stworzyć 55 tys. różnych kombinacji porównań wybranych pojazdów.
Czytaj też:
„Utrzymajmy rejestrowanie aut, bo będzie tragedia” – proszą dealerzyCzytaj też:
Jak długo koronawirus będzie niszczył polskie przedsiębiorstwa?