Raport powstał na podstawie badania ankietowego na terenie całej Polski, mającego na celu zweryfikowanie, jak Polacy oceniają stan polskich dróg. Na podstawie udzielonych odpowiedzi przygotowano szereg rankingów województw – między innymi przedstawiający, w których województwach poziom niezadowolenia z infrastruktury drogowej jest najwyższy, gdzie najczęściej widywane są remonty oraz gdzie najwięcej kierowców uszkodziło swój pojazd z powodu złego stanu dróg wraz ze średnimi kosztami naprawy. Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie, dotyczące największych niedogodności spowodowanych przeprowadzanymi remontami.
Aby pełniej przedstawić sytuację, wykorzystano także dane udostępnione przez GDDKiA. Na ich podstawie stworzono zestawienia pokazujące, w których województwach i miastach wybudowano i wyremontowano najwięcej dróg oraz w których województwach stan dróg ocenianych jako "dobry" najbardziej się rozwinął. Na koniec przygotowane zostało zestawienie dotyczące dofinansowań, jakie województwa otrzymały w 2022 z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Pytania z konkretnymi odpowiedziami
Przeprowadzone badanie miało na celu odpowiedzenie na kilka kluczowych pytań:
-
W których województwach mieszkańcy najgorzej oceniają swoje drogi?
-
W których miastach najczęściej są przeprowadzane remonty drogowe?
-
W których województwach mieszkańcy uważają, że sektor budownictwa drogowego powinien być lepiej dofinansowany?
-
W których województwach mieszkańcy najczęściej widują remonty drogowe i co jest w nich najbardziej irytującego?
-
Które drogi zdaniem Polaków wymagają największej uwagi pod kątem remontowym?
-
W których województwach najwięcej mieszkańców uszkodziło swoje pojazdy w ostatnich 3 latach i jakie były średnie koszty naprawy?
-
W których województwach wybudowano najwięcej dróg w ostatnich 5 latach
-
W których województwach wyremontowano najwięcej dróg w ostatnich 5 latach
-
W których województwach wydano najwięcej środków na remonty i budowę dróg?
-
W których województwach stan dróg uległ największej poprawie w ostatnich 5 latach?
Zamiast opisywać raport szczegółowo (można go znaleźć na stronie), postanowiliśmy pokazać czytelne grafiki, które odpowiadają na wszystkie postawione wyżej pytania.