Właściciele pojazdów z instalacją gazową tankują obecnie to paliwo po 2,71 zł/litr, co oznacza, że tylko w ciągu minionych kilku dni średnia, ogólnopolska cena LPG wzrosła aż o 22 grosze na litrze. Sytuacja, z jaką mierzą się kierowcy, jest spowodowana utrzymującymi się od dłuższego czasu przestojami w dostawach gazu zza granicy wschodniej, które są związane z sankcjami nałożonymi na towary eksportowane z Białorusi, jak wyjaśnia E-petrol.pl.
Inne paliwa też drożeją
Podwyżki nie ominęły również pozostałych paliw, ale nie są one tak dotkliwe jak w przypadku LPG. O 2 i 4 grosze podrożały Pb98 i P95, które kosztują przeciętnie 5,97 i 5,73 zł/litr. O grosz zmieniła się także cena diesla, oferowanego na stacjach po 5,43 zł/litr.
Na paliwowej mapie Polski wyróżnia się aktualnie województwo wielkopolskie i lubuskie. W pierwszym z nich najmniej płaci się za tankowanie benzyn: 5,88 i 5,64 zł/litr oraz autogazu – 2,64 zł/litr. W województwie lubuskim natomiast również najtańsza jest Pb98 oraz olej napędowy – jego średnia cena wynosi tam 5,37 zł/litr.
5 województw z ceną przekraczającą 6 zł/litr
Już w pięciu województwach E-petrol.pl zarejestrował w tym tygodniu średnie ceny Pb98 przekraczające poziom 6 zł, a najwięcej za ten gatunek benzyny płaci się na Mazowszu i Podlasiu – 6,05 zł/litr. Pb95 jest zaś najdroższa na Opolszczyźnie, gdzie kosztuje 5,77 zł/litr. Województwo mazowieckie przoduje także pod względem najwyższych cen oleju napędowego, oferowanego tam po 5,52 zł/litr. Na Lubelszczyźnie zaś z ceną 2,75 zł/litr najdroższy jest autogaz.
Czytaj też:
Samochody elektryczne będą tańsze w zakupie od spalinowych. Kiedy?