Pierwszy kompaktowy model Toyoty zmotoryzował Japonię. I to on w dużej mierze odpowiada za sukces Toyoty jako koncernu.
Nowa Toyota Corolla co 30 sekund
Corolla jest od wielu lat najczęściej kupowanym samochodem na świecie. Niezagrożoną do dziś pozycję najpopularniejszego samochodu w historii zajmuje od 1997 roku. W 2013 roku jej łączna produkcja przekroczyła 40 milionów egzemplarzy. Dziś nowy egzemplarz Corolli sprzedaje się na świecie co 30 sekund, a w Polsce co 30 minut.
Kompaktowa Toyota jest od tego roku także najlepiej sprzedającym się samochodem w Polsce, notując od stycznia do sierpnia 2021 roku ponad 14 tys. rejestracji. Łącznie, od 1998 roku salony Toyoty w naszym kraju opuściło niemal 180 tys. Corolli, a jeśli dodać do tego ponad 90 tys. spokrewnionych z tym modelem Aurisów, liczba kompaktowych Toyot zarejestrowanych w Polsce zbliży się do niemal 270 tys. aut.
Atuty pierwszej Corolli: nowe technologie i niezawodność
Toyota Corolla zadebiutowała w 1966 roku w odpowiedzi na potrzeby rozwijającej się w Japonii klasy średniej. Pierwszy kompaktowy model Toyoty najpierw zmotoryzował Japonię, by zaraz później podbić amerykański, a potem światowy rynek. Corolla szybko wyrobiła sobie opinię wyjątkowo niezawodnego samochodu o wysokiej jakości wykonania i otworzyła przed japońską motoryzacją ogromne możliwości ekspansji.
Nazwa Corolla oznacza koronę płatków kwiatu. Toyota wybrała tę nazwę, aby kojarzyła się z pięknem, stylem i wysoką jakością. Pierwsza Corolla była nowoczesnym, zaawansowanym technicznie samochodem, o czym świadczy choćby przednie zawieszenie oparte na kolumnach MacPhersona – rozwiązanie stosowane wówczas tylko w kilku samochodach na świecie.
Nowa fabryka tylko dla tego auta
W 1968 roku specjalnie dla Corolli Toyota wybudowała supernowoczesną fabrykę Takaoka, która jako pierwsza była sterowana komputerem. Współczesna Corolla jest produkowana w technologii Toyota New Global Architecture (TNGA), która dzięki modułowej konstrukcji linii produkcyjnych, kompaktowym urządzeniom produkcyjnym oraz standaryzacji większości części, z platformami i napędami na czele, pozwala obniżyć koszty produkcji samochodów o 20 procent, przy podniesieniu jakości produktów i obniżeniu zużycia energii.
Współczesna Corolla ma te same zalety co pierwszy model sprzed 55 lat. Jest to nowoczesna konstrukcja oparta na modułowej platformie TNGA, której zawdzięcza stylistykę, linię nadwozia oraz właściwości jezdne wynikające ze sztywnej konstrukcji, precyzyjnego układu kierowniczego, niezależnego zawieszenia i nisko położonego środka ciężkości. Auto jest dostępne jako sedan, hatchback i kombi. Z mocniejszym, 184-konnym napędem hybrydowym Corolla hatchback osiąga 100 km/h w 7,9 s.
Różnorodność gamy modelowej
W ciągu 55 lat Corolla była oferowana w wielu różnych wariantach nadwozia, napędu i wyposażenia, aby odpowiadać na potrzeby i preferencje jak najszerszego grona kierowców. W jej bogatym portfolio znajdziemy zarówno przestronne rodzinne auta czy praktyczne samochody dla biznesu, jak i unikalne sportowe konstrukcje, łączące osiągi z jakością i niezawodnością, która pozwalała na śmiałe modyfikacje czy daleko posunięty tuning silnika.
12 generacji w 55 lat
Od 1966 roku powstało 12 generacji najpopularniejszej Toyoty oferowanych jako sedan, liftback, hatchback, kombi, coupe, minivan, a obecnie także crossover. Auto było produkowane z napędem na przód, na tył i na 4 koła, również w sportowych oraz wyczynowych wersjach. Na przykład Corolla AE86 wsławiła się zarówno sukcesami w rajdach i wyścigach, jak i ukonstytuowaniem driftingu jako nowej dyscypliny motorsportu, zaś Corolla WRC oparta na 8. generacji zapewniła Toyocie w 1999 roku tytuł rajdowego mistrza świata.
Ostatnia generacja to najpopularniejsze auto świata
Najnowsza, 12. generacja Corolli to prawdziwy hit – nie tylko jest najpopularniejszym samochodem na świecie, ale jej globalna sprzedaż utrzymuje się powyżej wyniku miliona egzemplarzy rocznie, nawet w czasie kryzysu wywołanego pandemią. Model ten to pierwsza Corolla dostępna globalnie z napędem hybrydowym, a w Europie z dwoma napędami hybrydowymi do wyboru. Poprzednia generacja była oferowana z układem hybrydowym tylko w Japonii.
Gama modelowa aktualnej Corolli obejmuje trzy rodzaje nadwozia – hatchback, sedan i kombi, dwa napędy hybrydowe i dwa silniki benzynowe do wyboru.
Czytaj też:
Toyota Yaris Cross idzie w Polsce jak świeże bułeczki. Tego można było oczekiwać
Toyota Corolla różnych generacji