Badanie zostało przeprowadzone przez EV Klub Polska. Zdaniem 94 proc. respondentów, samochody elektryczne spełniają ich oczekiwania, m.in. dzięki niższym kosztom utrzymania.
EV Klub Polska przeprowadził wśród zarejestrowanych użytkowników kompleksowe badanie sondażowe na temat doświadczeń wynikających z użytkowania i eksploatacji EV w Polsce.
Już nie wrócą do benzyny
Jak wynika z sondażu, 97 proc. kierowców samochodów elektrycznych w Polsce jest z nich na tyle zadowolona, że nie zamierza wracać do motoryzacji spalinowej, a 91 proc. właścicieli „elektryków” szczerze poleciłaby samochód elektryczny swojej rodzinie.
86 proc. członków EV Klub Polska uważa, że utrzymanie pojazdu zeroemisyjnego jest tańsze niż samochodu konwencjonalnego. – W pierwszym tak kompleksowym badaniu opinii, kierowcy samochodów elektrycznych potwierdzili, że elektromobilność stanowi dziś nie tyle alternatywę, co lepszy wybór od motoryzacji konwencjonalnej. Aż 72 proc. obecnych użytkowników EV stwierdziło, że zdecydowanie nie zamieniłoby ich na pojazd spalinowy, kolejne 25 proc. zadeklarowało, że raczej nie zamierza już wracać do benzyny lub Diesla – mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska. – Raport obala także wiele mitów na temat elektromobilności. Praktycy potwierdzają (81 proc.), że bez problemu pokonują dystanse większe niż zasięg ich EV, mając do dyspozycji coraz większą liczbę ładowarek.
Ładowanie w domu, nie na mieście
15 proc. kierowców wskazuje możliwość zasilania pojazdu zieloną energią jako najważniejszy czynnik ekologiczny. Natomiast niemal co drugi użytkownik (46 proc.) zamieszkujący dom jednorodzinny, faktycznie wykorzystuje do ładowania swojego pojazdu energię pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych.
Z badania wynika także, że dzięki coraz większym zasięgom oraz coraz wyższym mocom ładowania, samochody elektryczne stają się coraz bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Niemal co trzeci ankietowany (31 proc.) używa pojazdu elektrycznego jako jedynego w gospodarstwie domowym. 32 proc. użytkowników regularnie korzysta ze stacji ogólnodostępnych, a 83 proc. kierowców EV w Polsce preferuje ładowanie swoich pojazdów w domu. 50 proc. ankietowanych uzupełnia energię w akumulatorze samochodu w nocy, 27 proc. podczas dnia. 45 proc. posiada wallboxa, czyli naścienną ładowarkę, a 32 proc. zamierza nabyć takie urządzenie w przyszłości.
Połowa ankietowanych ładuje samochody elektryczne w nocy. Aż 57 proc. ankietowanych nie korzysta z ogólnodostępnej infrastruktury ładowania lub skorzystało z niej zaledwie kilka razy. Co trzeci użytkownik EV (32 proc.) nie posiada w okolicy żadnej publicznej stacji ładowania. Świadczy to o niedostatecznie rozbudowanej infrastrukturze, która wciąż stanowi jeden z głównych czynników hamujących wzrost liczby samochodów elektrycznych poruszających się po polskich drogach.
Większość respondentów posiada samochód elektryczny nie dłużej niż rok (61 proc.), a 23 proc. od roku do dwóch.
Czytaj też:
Po ilu miesiącach zwraca się w firmie samochód elektryczny?