Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) 1 grudnia 2021 uruchamia nową metodę płatności w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych i motocykli (pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony). Oznacza to brak szlabanów i konieczność posiadania biletu autostradowego.
Wysokie mandaty za jazdę na gapę
Od 1 grudnia e-TOLL obowiązuje również kierowców aut osobowych. Mandaty za brak uregulowanej opłaty za przejazd autostradą będą wysokie, a służby doskonale przygotowane do zdalnych kontroli.
Za brak biletu kierowca zapłaci mandat 500 zł, a kolejne 500 zł za zakrywanie tablicy rejestracyjnej lub umieszczenie jej w niewłaściwym miejscu.
Spora flota kontrolerów
Kontrolą opłat zajmie się flota 102 radiowozów – głównie Fordów Focusów oraz Transitów, które mają specjalne zestawy kamer do identyfikacji tablic rejestracyjnych. Ich rozpoznanie w systemie umożliwi błyskawiczne sprawdzenie, czy kierowca danego pojazdu uiścił opłatę o odpowiedniej wysokości. Funkcjonariusze mogą przeprowadzać kontrole w trakcie jazdy, bez konieczności zatrzymywania się.
Za przejazd osobówka można zapłacić aplikacjami. Są państwowe, jak e-TOLL PL, ale także Autopay i Spark. Do listy wkrótce dołączą kolejne. Bilet można na razie kupić na stacjach Orlenu i Lotosu. Inne sieci mają dołączyć do systemu, a na stacjach mają pojawić się także biletomaty.
Zmiany na SPO i PPO
Nowy system poboru opłat, nadzorowany przez Krajową Administrację Skarbową, wymusił wprowadzenie modyfikacji na PPO i SPO na odcinku A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.
Autostrada A2
Na terenie PPO w Strykowie zmianie uległa dotychczasowa organizacja ruchu. Konieczna była naprawa w tym miejscu dwóch zewnętrznych pasów ruchu, zarówno w kierunku Warszawy, jak i Poznania. Prace zakończyły się, a ruch odbywa się bez zakłóceń.
Zmianie uległa też organizacja ruchu w PPO Żdżary oraz na SPO Koło i Dąbie.
Autostrada A4
Na PPO Karwiany zmienione zostało oznakowanie poziome (po zmianie dostępne są dla kierowców po cztery pasy ruchu w kierunku Katowic i w kierunku Wrocławia), oznakowanie pionowe (usunięte zostaną m.in tablice związane z poborem opłat). W kolejnym etapie prac zostały ustawione separatory ruchu, które od 1 grudnia będą prowadzić kierowców do pozostawionych czynnych przejazdów na PPO i SPO.
W województwie śląskim zmiany objęły PPO Żernica – na ciągu głównym autostrady oraz SPO Łany na skrzyżowaniu z DK40, Gliwice Kleszczów na skrzyżowaniu z DK88, Gliwice Ostropa na skrzyżowaniu z DW408 oraz Gliwice Bojków na skrzyżowaniu z DK78.
W woj. opolskim na SPO Przylesie, Prądy, Dąbrówka, Gogolin, Olszowa i Nogowczyce dokonano zmian jedynie w zakresie oznakowania pionowego.
Czytaj też:
Ważne zmiany dla kierowców. Wkrótce autostrady bez szlabanów