Polska się cyfryzuje. Nie musimy już załatwiać wszystkiego w urzędach osobiście. Gros spraw ogarnąć można przez internet. Jako kierowcy nie musimy wozić dowodów rejestracyjnych, polis ubezpieczeniowych, pozostało jeszcze tylko prawo jazdy, ale i ten dokument wkrótce zostanie zamieniony na elektroniczny. Powstała baza CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), która dostarcza przydatnych informacji o autach i kierowcach, zarówno służbom, jak i kierowcom. Nie mówiąc o tym, że same służby mają o nas wiedzę, po którą łatwo sięgnąć, o czym wie każdy kierowca, który kiedykolwiek został przez policję czy ITD zatrzymany.
Dostęp do liczby punktów też jest powszechny. Każdy z nas w dowolnym momencie może sprawdzić, ile ma na koncie. System „wypluwa” liczbę punktów oraz informuje o tym, kiedy ulegną przedawnieniu. To dużo, że można wszystko sprawdzić, bo przecież nie każdy kierowca dokładnie pamięta kiedy przewinił i „za ile”.
Do sprawdzenia liczby punktów karnych potrzebny jest komputer (lub tablet, lub urządzenie mobilne), dostęp do sieci, profil zaufany i strona, którą stworzyło Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych analogowo?
Oczywiście liczbę punktów karnych można sprawdzić tradycyjnie. W tym celu należy udać się z dokumentem na komisariat policji lub do większej jednostki – komendy policji. Mundurowy sprawdzi liczbę punktów karnych w systemie. Za 17 złotych wyda zaświadczenie o stanie punktowym. Może się przydać do pracy (policji raczej się nie przyda, bo policjanci podczas kontroli drogowej sami zawsze sprawdzają aktualny stan konta).
Jak sprawdzić liczbę punktów nie wychodząc z domu?
Łatwiej i przyjemniej sprawdzić stan konta punktowego na stronie stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji.
-
Po pierwsze, trzeba założyć profil zaufany. Można to zrobić przez internetowe konto bankowe (w wybranych bankach, większości z nich) lub osobiście, w podanych na stronach resortu punktach.
-
Po drugie, trzeba wejść na wspomnianą stronę obywatel.gov.pl.
-
Po trzecie, na stronie należy kliknąć w sekcję „pojazdy i kierowcy” i zalogować się, używając wspomnianego profilu zaufanego.
-
Po czwarte, wyświetli się lista opcji. Jedną z nich jest sprawdzenie liczby punktów karnych. Wystarczy kliknąć i system pokażę ile ma się punktów na koncie.
Przypominamy, że w Polsce kierowca może mieć maksymalnie 24 punkty karne, chyba że jest kierowcą młodym, ma prawo jazdy nie dłużej niż rok, wówczas liczba ta wynosi 20.
Warto pamiętać, że punkty karne przedawniają się, dokładnie po roku od dnia ich naliczenia za wykroczenie (naliczają się od dnia wykroczenia).
I na koniec, jeśli ktoś czuje, że nie jest dobrze ze stanem jego punktowego konta, może skorzystać ze szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Wówczas – po ukończeniu szkolenia – z jego konta „zdjętych” zostanie 6 punktów karnych.
Czytaj też:
201 km/h w zabudowanym. Kierowca 4-krotnie przekroczył prędkość