Rolls-Royce Cullinan Black Badge
Zacznijmy od Rolls-Royce’a Cullinana. Ten pierwszy SUV Rolls-Royce’a pojawił się pod koniec roku jako Black Badge, czyli we wzmocnionej i wyjątkowej wersji. Szczegółów wyróżniających auto jest całe mnóstwo. To kolor, ale nie tylko. Wyróżnikiem wizualnym są np. 22-calowe obręcze z kutego aluminium, kształtem przypominają koła zębate potężnego silnika. Black Badge to coś znacznie więcej niż sama stylizacja. Przeprojektowano podwozie, nazwane przez RR Architecture of Luxury. Jest sztywniejsze, choć wciąż komfortowe. Zmiana pojemności silnika wydała się inżynierom niepotrzebna, postanowili jednak zwiększyć jego osiągi przez dodanie 29 koni mechanicznych, co dało moc 600 KM. Poczucie jednego, nieskończonego biegu zostało wzmocnione przez dodanie 50 Nm, co dało w sumie 900 Nm momentu obrotowego.
McLaren Elva
To wyjątkowy roadster. Jego kierowcę i pasażera chroni pierwszy na świecie aktywny system zarządzania powietrzem Active Air Management System (AAMS), który reguluje przepływ powietrza utrzymując jednocześnie kontakt pasażerów z otoczeniem. Zapierające dech w piersiach osiągi pochodzą z silnika V8 doładowanego podwójną turbiną. Jego moc to 815 KM. Przyspieszenie 0-100 km/h trwa poniżej 3 sekund, a 0-200 km/h szybciej niż McLaren Senna – jedynie w 6,7 sekundy. Poczwórny wydech ze stopu Inconel (nikiel, chrom i żelazo) oraz tytanu dostarcza wyjątkowego dźwięku oraz wzmacnia moc silnika poprzez redukcję ciśnienia zwrotnego. Auto ma aktywną aerodynamikę, połączone aktywne hydrauliczne zawieszenie i elektro-hydrauliczne sterowanie. Wyprodukowanych zostanie 399 egzemplarzy nowego McLarena Elvy, dostępnych na zamówienie. Cena wyjściowa to 2 064 115 euro, jednak jej ostateczna wysokość zależy od stopnia personalizacji.
Bugatti La Voiture Noire
W 2019 roku sprzedany został najdroższy samochód świata. To Bugatti La Voiture Norie. Cena samochodu przed opodatkowaniem wyniosła 11 milionów euro, czyli 12,3 mln dolarów. Łącznie klient zapłacił tyle, ile chciała firma (Bugatti należy do koncernu Volkswagena), czyli 18,7 mln dolarów. Nie wiadomo kto został nabywcą.
La Voiture Norie został wykonany ręcznie przez inżynierów Bugatti. Także jego 16-cylindrowy motor W16 o mocy 1500 koni. Nadwozie jest wykonane z karbonu. Osiągi to 2,5 sekundy do 100 km/h i prędkość maksymalna wynosząca 420 km/h.
Bugatti Chiron Noire Élégance i Noire Sportivo
Powstanie tylko 20 sztuk limitowanej edycji, a Bugatti nie ukrywa, że inspiracją do wykorzystania czerni był zachwyt, jaki wzbudził model La Voiture Noire. Każdy z 20 Chironów Noire Élégance i Noire Sportivo będzie kosztował 3 mln euro (równowartość 12,8 mln zł), a czas oczekiwania na dostarczenie modelu to kilka miesięcy. Chiron Noire Élégance ma elementy nadwozia wykonane z włókna węglowego i matowego aluminium w kolorze czarnym. Czarne są też zaciski hamulców. Z kolei Bugatti Chiron Noire Sportivo wykonany jest w większości z karbonu, na dodatek matowego. Auto ma czarno wykończone hamulce, silnik, felgi i końcówki układu wydechowego. Obie wersje napędza 8-litrowy silnik W16, wspomagany przez 4 turbosprężarki. Moc 1500 KM trafia na obie osie, za pośrednictwem 7-biegowej dwusprzęgłowej przekładni automatycznej.
Rolls-Royce Ghost Zenith
Jako że 10-letnia obecność na rynku modelu Ghost dobiega końca, marka zaoferowała kolekcjonerom limitowaną kolekcję Zenith składającą się zaledwie z 50 sztuk. To sposób Rolls-Royce’a na podkreślenie elegancji modelu, który dał początek współczesnej historii Rolls-Royce’a. Kolekcja Ghost Zenith jest pokazem najwspanialszych możliwości personalizacji w ramach programu Bespoke, jakie kiedykolwiek stworzono w ramach linii.
Kolekcja 50 aut Ghost Zenith czerpie ze studyjnego modelu 200EX. Został on uwieczniony poprzez grawerkę na centralnej konsoli modeli. Praca inspirowana rysunkiem technicznym – powiększonym do abstrakcyjnych rozmiarów – została podzielona na 50 części, co pozwala każdemu z klientów otrzymać swoje własne dzieło sztuki. Modele Ghost Zenith mają oryginalne oświetlenie wnętrza drzwi. Ambientowe światło prześwieca przez perforowaną skórę. W aucie jest też skomplikowana intarsja, stworzona przez najlepszych rzemieślników i rzemieślniczki z warsztatu stolarskiego marki. Dostępne w wersji z drewna, technicznego włókna bądź delikatnie wykończonego forniru, intarsje umieszczone na drzwiach po stronie kierowcy i pasażera wyróżniają Ghosta Zenitha.
Ferrari Monza SP 2
Dwóch słynnych klientów znalazło też Ferrari na model Monza SP 2. Jedno z aut kupił sobie na urodziny Zlatan Ibrahimović, a drugie Gordon Ramsay. Zarówno piłkarz, jak i kucharz, będą się cieszyli limitowanymi edycjami, dostępnymi tylko dla stałych klientów włoskiej marki.
Monza SP 2 to wyjątkowy kabriolet z lekkim nadwoziem. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,9 sekundy, do 200 km/h w 7,9 sekundy, a prędkość maksymalna przekracza 300 km/h.Czytaj też:
Limitowane Bugatti dostępne tylko w czerni. Cena? 12,8 mln złCzytaj też:
Aston Martin na sprzedaż. Cała firma, nie jedno autoCzytaj też:
Oto rekordzista. Najszybszy seryjny samochód świata.
6 najdroższych samochodów 2019 roku
Dodano:
Mijający rok był absolutnie rekordowy. Powstały – i zostały sprzedane – samochody za tak ogromne pieniądze, że trudno je sobie wyobrazić. Oto kilka z nich.
Źródło: Wprost