Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „G42”, dla uczczenia 42. urodzin Gelendy. W programie przewidziano m.in. prezentację pojazdów na rynku w Zamościu, zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Działów Grabowieckich i rajd po Roztoczu Środkowym. Nie zabraknie też aktywności terenowych – chętne załogi będą brały udział w off-roadowych rywalizacjach m.in. w wąwozach i sadzie leszczynowym.
42 lata legendy
Przypomnijmy, że w tym roku mijają 42 lata od premiery Klasy G – to motoryzacyjny ewenement, zwłaszcza że Gelenda nadal ma się lepiej niż dobrze. Pod koniec ubiegłego roku doczekała się wyprodukowania 400-tysięcznego egzemplarza, a popyt ze strony klientów przekracza moce produkcyjne zakładów w austriackim mieście Graz. W 2018 r. Mercedes-Benz zaprezentował nową odsłonę Klasy G, wciąż imponującą pod względem właściwości terenowych, a jednocześnie bardziej komfortową i precyzyjną w prowadzeniu na asfalcie. Jednocześnie klienci mają do wyboru więcej opcji personalizacji w programie „G manufaktur”. Obecnie korzysta z niego ok. 60 proc. wszystkich nabywców Klasy G.
Kolejny zlot kultowych pojazdów
Poprzednie polskie spotkania z tej serii cieszyły się dużym uznaniem ze strony uczestników. W tym roku organizatorzy zlotu spodziewają się kilkudziesięciu egzemplarzy Klasy G: przedstawicieli wszystkich typoszeregów, od tych surowych i z początków produkcji aż po luksusowe, najnowsze wydania modelu.
Program zlotu łączy propozycje zarówno dla amatorów jazdy turystycznej, po utwardzonych nawierzchniach, jak i dla tych, którzy lubią poddawać swoje wozy najtrudniejszym próbom poza utartym szlakiem. Baza zlotu mieści się w Kalinowicach, gdzie już w czwartek przyjadą pierwsze załogi. W piątek odbędzie się przejazd samochodów przez słynny Rynek Wielki w Zamościu, skąd kolumną pojazdy ruszą w podróż po najpiękniejszych zakątkach Działów Grabowieckich (baszta w Kornelówce, kapliczka na wodzie, grodzisko Bronisławka, rezerwat Wygon Grabowiecki), połączoną z prelekcjami historyczno-przyrodniczymi.
Terenowe próby i turystyczne atrakcje
Już w piątek 19 sierpnia odbędą się też pierwsze aktywności terenowe dla chętnych: próby w debrach (wąwozach) i konkurencja czasowa w sadzie leszczynowym. Załogi, które będą oglądać zmagania kolegów, mogą w tym czasie korzystać z uroków lokalnej stadniny. Na sobotę 20 sierpnia zaplanowano rajd po Roztoczu Środkowym z podziałem na dwie grupy trudności, a także wspólne zwiedzanie Olejarni Ruszowskiej, przejazd kolumną po kolejnych zakątkach Roztocza Środkowego i zwiedzanie skansenu w Guciowie, gdzie na gości czeka degustacja regionalnych potraw. Spotkanie zwieńczy niedzielne (21 sierpnia) zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem.
W związku z obostrzeniami z powodu epidemii COVID-19 uczestników obowiązują aktualne przepisy sanitarne.