Jak donosi radio RDC od początku nabycia uprawnień warszawska Straż Miejska wystawiła 12 mandatów użytkownikom hulajnóg za nieprawidłową jazdę. W dniach 7-8 września straż kontrolowała też trzeźwość użytkowników hulajnóg na Starym Mieście. Nie trafiono na żadnego użytkownika pod wpływem alkoholu.
W innych miastach, w których hulajnóg jest zdecydowanie mniej, też rozpoczęły się pierwsze kontrole, ale tamtejsze straże miejskie i gminne jeszcze nie podsumowały wyników. Można się spodziewać, że z czasem w całej Polsce kontroli będzie więcej, bo użytkownicy hulajnóg, zwłaszcza wieczorami, pozwalają sobie na drobne i poważniejsze wykroczenia.
Nowe uprawnienia straży miejskich i gminnych
Przypomnijmy, 30 sierpnia straże miejskie i gminne w Polsce uzyskały nowe uprawnienia. Strażnicy mogą karać zbyt szybko jeżdżących użytkowników hulajnóg, tych, którzy jeżdżą po alkoholu lub jeżdżących dwójkami.
Nowe prawo dotyczące urządzeń transportu osobistego (UTO), w tym elektrycznych hulajnóg, weszło w życie 20 maja tego roku. Przepisy zostały dodane do Prawa o ruchu drogowym.
Obostrzenia od 20 maja
Użytkownicy elektrycznych hulajnóg i UTO mają jeździć po ścieżkach rowerowych, hulajnogi i UTO nie mogą jeździć powyżej 20 km/h, nie wolno jeździć po alkoholu, nie wolno jeździć dwójkami oraz po chodnikach i jezdniach (to z wyjątkami).
Mandaty do 500 zł
Strażnicy mogą wystawiać mandat za wykroczenie z art. 86a Kodeksu wykroczeń (przekroczenie dozwolonej prędkości na chodniku, nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu). Mandaty mogą wynosić od 20 do nawet 500 zł, ponieważ wykroczenia nie figurują w taryfikatorze.
Czytaj też:
Mandaty dla użytkowników hulajnóg. Wiadomo od kiedy będą je wystawiać strażnicy miejscy