Volkswagen powołał europejską firmę (Société Européenne), aby skonsolidować działania w całym łańcuchu wartości, który dotyczy produkcji akumulatorów – od przetwarzania surowców, przez opracowanie zunifikowanego akumulatora Volkswagena, po zarządzanie europejskimi gigafabrykami.
W kompetencjach także recykling
Zakres działalności firmy obejmie również nowe modele biznesowe oparte na ponownym wykorzystaniu zużytych akumulatorów samochodowych i na recyklingu zawartych w nich cennych surowców. Grupa tworzy w ten sposób wydajne i przyszłościowe struktury dla szybko rozwijającego się biznesu związanego z akumulatorami. Grupa Volkswagen, w ramach strategii „New Auto”, zamierza stać się wiodącym światowym producentem samochodów elektrycznych. W tym celu koncern rozszerza działania związane z akumulatorami i czyni je jedną z podstawowych kompetencji.
Thomas Schmall, członek zarządu ds. technologii w koncernie Volkswagen i dyrektor generalny Volkswagen Group Components – tym samym odpowiedzialny za akumulatory, ładowanie i energię, a także za wewnętrzną produkcję komponentów – mówi: – Chcemy oferować klientom mocne, niedrogie i zrównoważone akumulatory, co oznacza, że musimy być aktywni na wszystkich etapach łańcucha wartości, który dotyczy akumulatorów, mających kluczowe znaczenie dla sukcesu. Obecnie łączymy siły w zakładach w Salzgitter, aby zachęcać do innowacji i zapewnić w przyszłości wsparcie najlepszych partnerów dla nowej firmy. Mamy już silny zespół ds. akumulatorów w Salzgitter, składający się z 500 pracowników z 24 krajów i nadal wzmacniamy go na poziomie kierowniczym.
Sześć gigafabryk i 52 mld euro inwestycji w 5 lat
Volkswagen planuje założyć sześć gigafabryk w Europie, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ogniwa akumulatorowe w ramach Grupy Volkswagen. Produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter ma rozpocząć się w 2025 r. Gigafabryka w Dolnej Saksonii będzie produkować zunifikowane ogniwa akumulatorowe do samochodów tzw. segmentu wolumenowego Grupy Volkswagen. W początkowej fazie fabryka ma mieć roczną wydajność 20 gigawatogodzin; na późniejszym etapie planowane jest podwojenie jej do 40 gigawatogodzin. Na podstawie bieżącej rundy planowania Grupa Volkswagen inwestuje duże środki w rozwój produkcji ogniw akumulatorowych w Salzgitter. Na budowę i eksploatację gigafabryki w Salzgitter do rozpoczęcia produkcji przeznaczono w sumie 2 miliardy euro.
Oczekuje się, że produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter zapewni w przyszłości pracę dla ponad 2500 osób. Pracownicy zostaną przejęci z fabryki silników w Salzgitter, po przeszkoleniu do nowych obowiązków.
Zakład w Salzgitter w Dolnej Saksonii pod jednym dachem połączy rozwój, planowanie i kontrolę produkcji, stając się w ten sposób centrum akumulatorów koncernu Volkswagen. W Hiszpanii i Europie Wschodniej planuje się budowę dodatkowych gigafabryk. Dokładne lokalizacje gigafabryk nr 3 i 4 mają zostać ustalone w pierwszej połowie 2022 roku. Do 2030 roku Volkswagen zamierza otworzyć w Europie dwie kolejne fabryki ogniw akumulatorowych.
Partnerstwa z poddostawcami w ramach „New Auto”
Równolegle do rozwoju tych pięciu gigafabryk przez nowo utworzoną europejską firmę, szwedzki start-up – Northvolt AB, w którym Volkswagen ma około 20 procent udziałów – zbuduje kolejną fabrykę w Skellefteå na północy Szwecji. Od 2023 roku zakład ten będzie produkować ogniwa akumulatorowe do samochodów segmentu premium.
Volkswagen kontynuuje uprzemysłowienie produkcji akumulatorów na wszystkich poziomach łańcucha wartości. W grudniu firma uzgodniła dwa strategiczne partnerstwa – z firmami Umicore i 24M, a także długoterminową umowę na dostawy z Vulcan Energy Resources.
W ciągu najbliższych pięciu lat Grupa Volkswagen zainwestuje około 52 miliardów euro w rozwój i produkcję nowych aut elektrycznych. Strategia „New Auto” obejmuje również rozwój nowych obszarów biznesowych: akumulatorów, ładowania i energii. Ponadto, Grupa tworzy platformy technologiczne, które umożliwiają synergię między markami, w tym modułową platformę podłogową MEB oraz platformę SSP, która zadebiutuje w 2026 roku.
Czytaj też:
Staje fabryka Volkswagena w Niemczech. Czy Poznań też to czeka?