Jak podaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT), w ostatnim dniu grudnia minionego roku w Polsce funkcjonowało 1 537 stacji ładowania, na których były 1 883 ładowarki, a łączna liczba punktów ładowania wynosiła 3 582.
Stacja stacji nierówna
Jednak, jak niezmiennie podkreśla UDT, nie wszystkie stacje ładowania są ogólnodostępne, a liczba tych ogólnodostępnych wynosi 1 223. Obejmują one 1 475 ładowarek z 2 878 punktami ładowania. UDT podkreśla również, że mogą funkcjonować w Polsce stacje, które nie zostały jeszcze odebrane przez UDT lub operator przekazał do rejestru błędne dane.
Zaprezentowane liczby i lokalizacje mogą więc być obarczone pewnym błędem, na co wskazuje aplikacja PlugShare, pokazująca np. ładowarki dostępne w konkretnych godzinach.
Liczba elektryków rośnie
Jak pisze IBRM Samar, zgodnie z informacją Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w ostatnim dniu grudnia 2021 roku, liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony z wtyczką (BEV + PHEV) wyniosła 40 307 sztuk, w tym 19 326 pojazdów czysto elektrycznych (BEV). Wynika z tego, że na jeden ogólnodostępny punkt ładowania przypada średnio 6,7 auta elektrycznego.
Przypomnijmy, że w okresie 5 miesięcy liczba BEV wzrosła o 42 proc., a liczba punktów o 25%. Pięć miesięcy temu na jeden ogólnodostępny punkt ładowania przypada średnio 5,9 auta elektrycznego, co jednoznacznie pokazuje, że sprzedaż takich aut rozwija się szybciej niż rozwój infrastruktury.
Czytaj też:
Gigant branży podwoił dostawy jednego typu samochodów. To jasne, że one są przyszłością