Według informacji portalu Motoryzacja.interia.pl sprawy dotyczące cofania licznika w 62 proc. kończą się wyrokami skazującymi.
Przepisem dotyczącym właśnie tego przestępstwa jest art. 306a. kodeksu karnego, który jasno wskazuje: "Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
Natomiast paragraf drugi tego samego artykułu doprecyzowuje, ze również osoby, które zlecają taki proceder podlegają karze.
Przestępstwa z art. 306 KK
Redaktorzy portalu Motoryzacja.interia.pl poinformowali, że w 2020 roku stwierdzono dokładnie 544 przestępstwa z art. 306a KK, z kolei w 2021 roku – jedynie 307. W 2020 skazano (w sądach pierwszej instancji) tylko 16 osób.
Z danych przedstawionych na łamach „Rzeczpospolitej" wynika, że w 38 proc. spraw dotyczących tego przestępstwa sądy warunkowo je umorzyły, wyznaczając podejrzanym okres próbny (rok lub dwa lata). W pozostałych sprawach zapadły wyroki skazujące. Niestety, kary nałożone na winnych nie były jednak zbyt dotkliwe.
Ile osób skazano?
„Wymierzoną karą była głównie grzywna samoistna orzekana w wymiarze od 800 do 6 tys. zł” – możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej". Na kary więzienia podejrzanych skazano jedynie w pięciu przypadkach i były to najniższe możliwe wyroki – wynoszące 3 miesiące pozbawienia wolności i to w dodatku w warunkowym zawieszeniu.
Czytaj też:
W których krajach ryzyko kupna samochodu z przekręconym licznikiem jest największe?