Tunel pod Ursynowem to najdłuższe połączenie podziemne w Polsce. Od początku był dumą drogowców, którzy wyliczają, że jego użyteczność jest ogromna. Tunelem przejechało już kilkanaście milionów aut w obu kierunkach.
W tunelu zainstalowano, od samego początku Odcinkowy Pomiar Prędkości. I od początku (grudzień 2021) OPP zbiera swoje żniwo. W tunelu o długości 2335 metrów są aż 134 kamery. 12 z nich jest częścią OPP. Przypomnijmy, że ograniczenie prędkości w tunelu wynosi 80 km/h.
Żyła złota pod Ursynowem
W Radiu Dla Ciebie o tunelu mówił Wojciech Król z Inspekcji Transportu Drogowego: – W tym roku systemy OPP zarejestrowały w Polsce ponad 95 tys. przekroczeń prędkości. Aż 27 tys. właśnie w nowym warszawskim tunelu na S2. Od uruchomienia tego tunelu, przejechało tym odcinkiem 11,5 miliona pojazdów. Z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że w tym czasie nie doszło do żadnego niebezpiecznego zdarzenia w tym miejscu – powiedział w Radiu dla Ciebie Wojciech Król.
W Polsce działa 30 odcinkowych pomiarów prędkości. Jak pisze Motoryzacja.Interia.pl, w listopadzie 2021 wytypowano nowych 39 OPP w 13 województwach. Urządzenia pojawią się na autostradach A1, A2 i A4 oraz na drogach ekspresowych S7, S11 i S14 i na 14 drogach wojewódzkich.
Czytaj też:
Wielka popularność tunelu pod Ursynowem. „Pękło” pierwsze 5 milionów samochodów