Przepisy stanowią jasno, jeśli policjant ma uzasadnione podejrzenie, że stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu, może skierować auto na badanie u diagnosty i odebrać kierowcy dowód rejestracyjny. Od 1 stycznia 2022 r. za jazdę autem bez ważnego przeglądu lub z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym grozi nawet 1,5 tys. zł kary.
Jak informuje portal Auto-Świat.pl, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w naszym kraju to dosyć częsta sytuacja. Szczególnie, że policja ma prawo zatrzymać dokument nie tylko fizycznie, ale cyfrowo – bez konieczności posiadania go przy sobie przez kierowcę.
Przepisy. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
Jeśli chodzi o przepisy, to sytuację określa Art. 132 Prawa o ruchu drogowym, który brzmi następująco:
Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b) zagraża porządkowi ruchu,
c) narusza wymagania ochrony środowiska.
Uwaga, jest pajączek
Według portalu Auto-Świat.pl sytuacją, z powagi której najczęściej sprawy nie zdają sobie kierowcy, jest chociażby drobne uszkodzenie szyby przedniej – tzw. pajączek. To podstawa dla policjanta, by dokument zatrzymać. Jednak to nie koniec konsekwencji, które mogą spotkać kierowcę, który podróżował z pękniętą szybą. Dokument zostaje zatrzymany do momentu powtórnego badania technicznego pojazdu – w którym diagnosta potwierdzi, że szyba została naprawiona lub wymieniona.
Pęknięta szyba oznacza również zakaz dalszego podróżowania pojazdem, co wiąże się z koniecznością wezwania lawety. Co prawda policja ma możliwość przygotowania okresowego pokwitowania na czas usunięcia usterki, ale nie korzysta zazwyczaj z niej w przypadku uszkodzonego szkła. Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie, w konsekwencji może przyczynić się do pęknięcia szyby i spowodowania sytuacji zagrożenia życia.
Za co można stracić dowód rejestracyjny?
Większość powodów, dla których można stracić dowód rejestracyjny wiąże się bezpośrednio ze stanem technicznym pojazdu. W zasadzie w większości przypadków to usterki czy braki, które zagrażają życiu i bezpieczeństwu kierowcy oraz innych uczestników ruchu.
A oto krótka lista przygotowana przez redaktorów portalu Auto-Świat.pl:
-
zbyt mocno przyciemnione przednie szyby
-
starty bieżnik opony (poniżej 1,6 mm głębokości)
-
koła wystające poza obrys błotnika
-
różne opony na tej samej osi (nie dotyczy koła dojazdowego)
-
zbyt głośny wydech
-
przekroczenie normy emitowanych spalin
-
oświetlenie zamontowane pod podwoziem (efekt UFO)
-
reflektory i lampy bez homologacji
Należy pamiętać również, że dowód może zostać zatrzymany również ze względu na brak wykonanego na czas badania okresowego oraz zmianę danych osobowych lub nowe informacje o pojeździe, które nie pojawiły się w dokumencie (np. zamontowany hak lub instalacja LPG).
Czytaj też:
Na polskich drogach nigdy nie będzie lepiej. Oto dlaczego sami Polacy są temu winni