Nad morze, czy w góry, czy na Mazury? Każdego roku podobne pytanie zadaje sobie większość Polaków. Kierunki wakacyjnych wyjazdów AD 2022 zbadał Yanosik.
W tym roku największy przyrost odwiedzin twórcy aplikacji odnotowali w gminie Rewal, w powiecie gryfickim. Niewiele mniej zarejestrowali również w Mielnie, w powiecie koszalińskim. Nie zabrakło również amatorów górskich wędrówek, którzy wybrali się w rejon gmin Solina i Cisna w powiecie leskim.
– Gdy sprawdzaliśmy dane dotyczące wyjazdów Polaków na długi weekend czerwcowy, to kierunki górskie dominowały w ich wyborze. W tym czasie wielu zmotoryzowanych decydowało się na wyjazd w okolice powiatów jeleniogórskiego, tatrzańskiego i leskiego. Znacznie mniej osób obierało kierunek na polskie morze. Z kolei w podsumowaniu lipcowych podróży naszych rodaków widać już inne preferencje – większość zdecydowała się na wykorzystanie letnich upałów i spędzenie ich nad Bałtykiem – mówi Andrzej Mejer z Yanosika.
Które nadmorskie gminy najmocniej przyciągnęły polskich turystów?
Ogromna rzesza Polaków wybrała dwie równie popularne gminy – Rewal oraz Mielno. To właśnie w nich odnotowano największy przyrost odwiedzin. Poza nimi, polscy kierowcy równie chętnie skierowali się do Łeby, Krynicy Morskiej oraz Dziwnowa.
– W lipcu tego roku odnotowaliśmy prawie o 530 proc. większy przyrost odwiedzin w przypadku gminy Rewal, niż w marcu, który wybraliśmy celowo do pomiaru naszych danych, gdyż jest to miesiąc nie obfitujący w przyjazdy turystów nad polskie morze. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się gmina Mielno, w której przyrost odwiedzin utrzymał się na poziomie o 513 proc. wyższym – mówi Andrzej Mejer.
W zestawieniu znalazły się również takie gminy, jak Postomino, w powiecie sławieńskim, Sztutowo w nowodworskim, Jastarnia i Władysławowo w puckim oraz Ustronie Morskie w kołobrzeskim. Ostatnie 3 gminy, jak co roku nie narzekają na przypływ turystów, który średnio zaczyna się już w maju. Co ciekawe, jednak nie są pierwszym wyborem Polaków w okresie wakacyjnym.
W które góry najchętniej wybierali się polscy turyści?
W lipcu nie zabrakło również chętnych do podbijania górskich szlaków. Sprawdzono dokąd najchętniej wybierali się aktywni rodacy. Okazuje się, że największą popularność zyskały gminy Solina i Cisna w powiecie leskim. To właśnie tam znajdują się góry Sanocko-Turczańskie, których najwyższym szczytem jest Magura Łomniańska (1024 m n.p.m.).
Wśród top 10 najchętniej odwiedzanych gmin w górach w lipcu w zestawieniu, na trzecim miejscu figuruje gmina Lutowiska w powiecie bieszczadzkim, w której odnotowano przyrost odwiedzin o 225 proc. wyższy, niż w marcu tego roku. Na czwartym miejscu zestawienia znalazła się gmina Łapsze Niżne w powiecie nowotarskim, na piątym Czorsztyn i na szóstym Szczawnica, również w tym samym powiecie.
Nie tylko morze i góry, Polacy ciągną również na Mazury
Nie samym morzem oraz górami żyją polscy turyści. Nie brakuje wśród wsród nich również amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych, którzy obierają kierunek na Mazury. A w tym rejonie największą popularnością w lipcu tego roku cieszyła się gmina Mikołajki w powiecie mrągowskim, która odnotowała przyrost odwiedzin o 285 proc. Polacy również chętnie zatrzymali się w gminie Grunwald w powiecie ostródzkim i w gminie Piecki w powiecie mrągowskim.
Czytaj też:
Używać, a nie mieć. Czy Polacy są już gotowi na wielką zmianę w podejściu do samochodów?