O sprawie obszernie pisze Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. Jak czytamy, pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 wesprą budowę zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów samochodowych, badania nad projektowaniem i rozwojem technologii odzyskiwania metali o strategicznym znaczeniu gospodarczym ze zużytych baterii litowo-jonowych, takich jak te stosowane w pojazdach elektrycznych, oraz katalizatorów samochodowych. Należą do nich metale z grupy kobaltu, litu, niklu i platyny. Ponadto, unijne środki pomogą w rozwoju bezpiecznego transportu, sortowania i mechanicznej obróbki baterii.
Nowe miejsca pracy na Śląsku
Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: „Cieszę się, że ten nowy projekt został zatwierdzony. Będzie wspierać badania i innowacje w sektorze baterii oraz pomoże w opracowaniu nowych i przyjaznych dla środowiska technologii recyklingu, umożliwiających odzyskiwanie cennych surowców ze zużytych baterii i katalizatorów. Jest to również ważny projekt wspierający badania naukowe i rozwój miejsc pracy w całym regionie”.
Jak poinformowała w komunikacie Komisja Europejska, oczekuje się, że projekt stworzy co najmniej 100 nowych bezpośrednich i około 300 pośrednich miejsc pracy. Pilotaż zostanie ukończony w 2023 roku, a druga faza rozwoju potrwa do 2027 r.
Czytaj też:
Gigafabryka otwarta w Nysie. Da radę wyprodukować baterie dla milionów elektryków