Drifty i wyścigi na publicznych drogach stanowią ogromne zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko dla uczestników takich wydarzeń, ale również dla osób postronnych. Funkcjonariusze starają się każdorazowo interweniować w miejscach, gdzie może dochodzić do ich organizacji. Prowadzą także cykliczne akcje mające na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom i generowanym przez nie niebezpiecznym sytuacjom drogowym.
Kontrole w Poznaniu
Tylko w ostatnim czasie policjanci z KWP w Poznaniu, w uzgodnieniu z Prokuraturą Rejonową Poznań – Grunwald, zatrzymali 9 osób podejrzanych o zorganizowanie imprezy masowej bez zezwolenia, w której brało udział ponad 1000 aut oraz kilka tysięcy osób. Za zorganizowanie imprezy masowej bez zezwolenia organizatorom imprezy grozi kara nawet do 8 lat więzienia.
Akcje w Warszawie
W maju br. warszawscy policjanci nie dopuścili do nielegalnych wyścigów na warszawskim odcinku trasy S8. Nocą zgromadzili się tam miłośnicy szybkiej jazdy, by pościgać się swoimi motocyklami. Funkcjonariusze skontrolowali dwóch motocyklistów jadących „pod prąd” drogą ekspresową, kierowcę samochodu osobowego, który zatrzymał się na trasie w miejscu niewyznaczonym, oraz inne osoby, które przyglądały się "wyczynom" motocyklistów i chodziły po jezdni. Za popełnione wykroczenia nałożyli kilka mandatów karnych.
Walka z nocnymi wyścigami w Krakowie
Policjanci z małopolskiej drogówki także przeprowadzają cykliczne akcje wymierzone przeciwko organizatorom i uczestnikom nielegalnych zlotów samochodowych. W ostatni weekend nałożono 260 mandatów na łączną kwotę ponad 110 tys. zł oraz zatrzymano 19 dowodów rejestracyjnych. W trakcie weekendowej kontroli w Krakowie ujęto także dwóch mężczyzn poszukiwanych przez policję.
Łącznie ponad 8,2 tys. kontroli
W pierwszym półroczu 2023 r. policjanci ruchu drogowego, wraz z policjantami innych pionów Policji, w wyniku działań mających na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom skontrolowali gromadzące się w tych miejscach osoby i pojazdy. Podczas 8234 kontroli pojazdów wylegitymowano 9106 osób. W trakcie tych kontroli ujawniono 5160 wykroczeń, w tym 1964 przekroczeń dopuszczalnej prędkości, a także zatrzymano 90 praw jazdy oraz 846 dowodów rejestracyjnych. Funkcjonariusze sprawdzali również trzeźwość kierujących pojazdami. Badaniu na zawartość alkoholu poddano 11 728 kierujących, a na obecność środka działającego podobnie do alkoholu 643 kierujących. Ujawniono 29 kierujących po spożyciu alkoholu i 3 kierujących będących pod wpływem działania środka działającego podobnie do alkoholu.
Stop nieodpowiedzialnym zachowaniom na drogach
Funkcjonariusze apelują o doskonalenie sportowych umiejętności prowadzenia samochodu w miejscach do tego przeznaczonych, tj. ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Na sportową jazdę samochodem w otwartym ruchu ulicznym nie ma miejsca, dlatego funkcjonariusze zapowiadają zwiększoną liczbę podobnych działań. Podkreślają, że wyścigi w mieście niosą ze sobą poważne ryzyko tragicznych zdarzeń i śmiertelne niebezpieczeństwo.