Z badania Rynek samochodów używanych w Polsce, przeprowadzonego na zlecenie platformy aukcyjnej samochodów używanych Bidcar wynika, że sprzedającym samochód zależy na uzyskaniu jak najlepszej ceny, ale też na tym, aby cały proces przebiegał bez zbędnych przeszkód i sprawnie. Jako największą trudność przy realizacji tych celów 32 proc. badanych wskazuje wycenę auta. Dla 16 proc. z nich problematyczne jest też samo przygotowanie oferty.
Sprzedaż auta jak robota na cały etat
Kłopotliwa dla sprzedających jest też obsługa potencjalnych klientów. Kontakt z nimi sprawia trudność 16 proc. respondentów, natomiast dla 24 proc. problemem jest konieczność wielokrotnego pokazywania oferowanego auta.
– Przygotowanie samochodu do sprzedaży, jego wycena, zrobienie opisu a potem odpowiadanie na pytania kupujących jest zajęciem na cały etat – ocenia Artur Kopania, współzałożyciel Bidcar. – Oddanie tego w ręce profesjonalistów – doświadczonych rzeczoznawców – jest rozwiązaniem wygodnym dla sprzedających i bardziej wiarygodnym dla kupujących. Dzięki ściśle określonym standardom przeprowadzania inspekcji, udostępnianym raportom i dokumentacji fotograficznej, kupujący znają rzeczywisty stan faktyczny samochodu, który kupują – uzupełnia ekspert.
Brak konkretów w opisach
Warto też zaznaczyć, że opisy w ogłoszeniach przygotowywane przez amatorów są niekonkretne. Zachwalają samochód, a brakuje w nich potrzebnych, rzeczowych informacji.
Sprzedającemu trudno jest zachować pełną obiektywność, kiedy przygotowuje ogłoszenie własnego samochodu. Inaczej sprawa wygląda w wypadku oględzin i wyceny przez rzeczoznawcę. Jego zadaniem nie jest sprzedaż, ale merytoryczna ocena samochodu i określenie jego wartości. W raporcie rzeczoznawcy nie ma przemilczeń, powszechnych w ogłoszeniach. Pokazuje on rzeczywisty stan pojazdu, z jego wszystkimi defektami.
Wycena „na oko” i „co powie znajomy”
Ponad połowa sprzedających określa wartość swojego samochodu na podstawie podobnych ogłoszeń, które znajdują w internecie. Co piąty korzysta z usług portali (11 proc.) lub firm (9 proc.) zajmujących się tym profesjonalnie.
16 proc. respondentów przy określaniu wartości swojego auta strzelało – wyceniali je „na oko” i czekali na reakcję potencjalnych kupujących. Podobna liczba sprzedających sugerowała się sumą, za jaką kupili samochód lub prosiła o pomoc w wycenie znających się na motoryzacji znajomych.
Co drugi sprzedał poniżej oczekiwań
Ostatecznej weryfikacji wartości samochodu, bez względu na to w jaki sposób została określona, dokonuje rynek. Jak pokazuje przeprowadzone badanie, aż połowa sprzedających dostała za swoje auto mniej niż oczekiwała. Niektórzy (15 proc. respondentów) musieli wyraźnie obniżyć cenę – sprzedali samochód za mniej niż 94 proc. zakładanej kwoty. Okazuje się ponadto, że jest też niewielka grupa sprzedających, którzy nie doszacowali wartości swoich aut i ostatecznie otrzymali za nie kwoty wyższe, niż pierwotnie zakładane.
– Kierowcy w swojej większości nie są ekspertami od motoryzacji – choć pewnie lubią tak o sobie myśleć. Widać to chociażby na etapie określania wartości aut. Wyceniając swój samochód patrzą oni na ceny na portalach ogłoszeniowych, które często są zawyżone, przez co sami dodatkowo przyczyniają się do wzrostu cen ofertowych – mówi Artur Kopania. – Nie ma złych samochodów, są tylko złe ceny. Każde dobrze wycenione auto zapewne znajdzie kupca. Za to oferty z cenami życzeniowymi zazwyczaj wiszą miesiącami i to właśnie one stają się wyznacznikiem dla innych sprzedających – dodaje.
Czytaj też:
Niektórzy mówią, że lepiej czekać z kupnem auta. Tymczasem wiadomo, o ile wzrośnie jego cenaCzytaj też:
Chcesz kupić używane auto? Oto wszystkie sposoby, jak najlepiej je sfinansować