Orlen 79. Rajd Polski. Znamy zwycięzców

Orlen 79. Rajd Polski Martins Sesks i Renars Francis
Orlen 79. Rajd Polski Martins Sesks i Renars Francis Źródło:www.rallypoland.com, Maciej Niechwiadowicz
W niedzielę 21 maja zakończył się 79. Rajd Polski. W rywalizacji brało udział 81 załóg, w tym 60 w ramach mistrzostw Europy. Zwyciężyli Łotysze, ale na podium nie zabrakło Polaków.

79. edycję Rajdu Polski rozegrano w dniach 19-21 maja na Warmii i Mazurach. Zawodnicy pokonali trasę o długości niemal 220 km, z czego 182 km stanowiło 16 odcinków specjalnych. Podczas rajdu pogoda dopisała, a zawodnicy ścigali się na suchej szutrowej nawierzchni.

Polacy na podium rajdu

Zwycięzcami 79. Rajdu Polski – trzeciej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC) i drugich zawodów w kalendarzu mistrzostw Polski (RSMP) – zostali Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia RS Rally2). Drugą pozycję na podium zajęli Nowozelandczycy Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 N Rally2). Na pudle nie zabrakło także załogi z Polski. Trzecie miejsce zajęli, ubiegłoroczni triumfatorzy Rajdu Polski, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Skodzie Fabii RS Rally2.

Nowozelandczycy prowadzą w punktacji mistrzostw Europy

Zwycięzcy Rajdu Polski wygrali 8 z 16 odcinków specjalnych. Zdobywcy drugiego miejsca, Hayden Paddon i John Kennard, mieli niespełna 40 s stratę do zwycięzców rajdu. Dzięki temu wynikowi Nowozelandczycy umocnili się na prowadzeniu w punktacji mistrzostw Europy (ERC). Polaków, Mikołaja Marczyk i Szymona Gospodarczyka od zwycięzców dzieliło 1:04,9 s. Dla załogi Skody Fabii RS Rally2 to trzecie z rzędu podium w Rajdzie Polski.

Kolejne zmagania już w czerwcu

Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie 42. Rajd Podlaski, który odbędzie się 2 i 3 czerwca. Uczestnicy mistrzostw Europy z kolei po raz kolejny zmierzą się w Rajdzie Lipawy na Łotwie (17-18 czerwca).