Akcję nagłaśnia Związek Dealerów Samochodowych. Karta Ratownicza to dodatkowa naklejka dla młodych kierowców, taka jak „zielony listek”. Pomaga ratować życie w razie wypadku, bo ułatwia życie ratownikom
Karta Ratownicza to dwa elementy: schemat pojazdu na kartce A4 oraz żółta naklejka na przedniej szybie. Jak piszą jej promotorzy, w sytuacji krytycznej o życiu poszkodowanych decydują sekundy. Dzięki Karcie Ratowniczej ratownicy mogą się dostać do pojazdu nawet o 30 proc. szybciej.
Karta Ratownicza powstała, ponieważ wraz z rozwojem technologii powstały samochody wyposażone we wzmocnione konstrukcje oraz systemy wytracania energii. Są one bardzo przydatne (dlatego powstały), realnie ratują zdrowie i życie, ale bywa, że utrudniają akcje ratownicze, gdy już dojdzie do najgorszego. Wyobraźmy sobie, że mocniejsze szkielety aut są wyzwaniem nawet dla nożyc hydraulicznych strażaków.
Idea Karty Ratowniczej
Właśnie po to powstała Karta Ratownicza. To narzędzie przedstawiające schemat pojazdu z zaznaczonymi kluczowymi elementami jego budowy, takimi jak wzmocnienia karoserii, zbiornik paliwa, wyłączniki wysokiego i niskiego napięcia i gazowe napinacze pasów. Ta wiedza o pojeździe może być (oby nie była) przydatna służbom ratowniczym.
Ponieważ Karta Ratownicza to dwa elementy (jak wspomnieliśmy: żółta nalepka na przedniej szybie oraz umieszczona w samochodzie karta w formacie A4), jest idealną informacją dla ratowników. Kiedy wiedzą, że Karta jest w aucie, skuteczniej mogą przeprowadzić akcję ratowniczą.
Jak uzyskać Kartę Ratowniczą?
Uzyskać Kartę Ratowniczą jest prosto, trzeba odwiedzić stronę Kartyratownicze.pl i wpisać w wyszukiwarkę numer rejestracyjny pojazdu. Strona przekieruje do odpowiedniej Karty Ratowniczej, lub do katalogu Kart, jeżeli odpowiednia nie zostanie odnaleziona automatycznie. Nalepkę informującą o obecności Karty Ratowniczej można odebrać bezpłatnie w autoryzowanych punktach. Je także można wyszukać na mapie istniejącej na stronie internetowej akcji.
Czytaj też:
Pijane wakacje 2024. Niestety, nietrzeźwych kierowców przybyłoCzytaj też:
Burza i ładowanie elektryka. Są aż cztery zasady bezpieczeństwa