W Polsce obecnie stosuje się dwa rodzaje tablic jednorzędowych: zwykłe oraz skrócone tzw. amerykańskie. W przypadku klasycznych możemy w ich pierwszym członie znaleźć oznaczenia dwu- lub trzyliterowe. Trzy litery z których pierwsza oznacza województwo, w którym zarejestrowany jest samochód, a dwie pozostałe powiat. Przykładem mogą tablice z województwa mazowieckiego, np. WBR (W – woj. mazowieckie, BR – powiat białobrzeski). Przy oznaczeniu dwuliterowym – pierwsza litera także oznacza województwo, a druga miasto powiatowe, np. LB (L – województwo lubelskie, B – Biała Podlaska). Nieco inne oznaczenie stosuje się w Warszawie, gdzie istnieje podział na dzielnice. Druga litera (ewentualnie druga i dodatkowe litery na końcu) w oznaczeniu tablic rejestracyjnych ze stolicy opisuje nie miasto powiatowe, a dzielnicę Warszawy, np. WA (W – województwo mazowieckie, A – gminę Białołęka).
Skrócone tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w 2018 roku z myślą o pojazdach sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, w których zwykłe tablice nie mieszczą się w fabryczne wnęki. W ich przypadku pierwsza litera jest wyróżnikiem województwa (analogicznie do klasycznych tablic). Kolejne trzy znaki stanowią kombinacje cyfr i liter, które są przypisane do konkretnych miast i powiatów.
Nowe wyróżniki w skróconych tablicach
Na Mazowszu wyczerpały się możliwe kombinacje zmniejszonych tablic rejestracyjnych jednorzędowych. Kiedyś zaczynały się od litery „W”, obecnie wydawane są tablice z wyróżnikiem „A”. Nowe litery na początku krótkiej tablicy rejestracyjnej zaczęły się pojawiać także w innych województwach, m.in. w: dolnośląskim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim, podkarpackim i pomorskim.
Jak wyjaśnia w „Gazecie Wyborczej” Mikołaj Krupiński rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego: „Czteroznakowe tablice miały bardzo ograniczoną liczbę kombinacji, w podstawowej wersji można było wydać tylko 999 takich tablic. W kolejnej fazie wydawania tablic dodano litery w miejscu cyfr, co znacząco zwiększyło liczbę możliwych wariantów. Niemniej ten schemat także wyczerpał swoje możliwości”.
Nowe litery także w klasycznych tablicach
W kilku dużych miastach już jakiś czas temu zaczęło pojawiać się nowe oznakowanie regularnych tablic rejestracyjnych. Na przykład w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu skończyły się zasoby tablic z oznaczeniami PO, KR i DW. Zmiana dotyczy drugiej litery oznaczające pojazdy z tych miast. W Poznaniu zamiast skrótu PO pojawiło się PY, a w Krakowie KK, a we Wrocławiu zamiast DW zobaczymy DX.
Czytaj też:
Uliczne wraki na sprzedaż. Stolica robi na nich niezły biznesCzytaj też:
Czekają nas duże zmiany w prawach jazdy? Omawiamy projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego